fbpx
КОШТ

Засновники Monobank фігурують в махінаціях з Приватом. Чи варто хвилюватися клієнтам?

Коротка відповідь: ні. Monobank – це  брендований карточний сервіс абсолютно іншого банку і, по факту, вся робота команди “Monobank” – це просто розробники зручного додатку, а всі наші кошти зберігаються в “Універсал банку”. І з ним все добре.

Передісторія

Засновниками сервісу “Monobank” виступили у 2017 році семеро осіб: Михайло Рогальський, Олег Гороховський, син з батьком Дмитро та Олександр Дубілети, Вадим Ковальов, Людмила Шмальченко та Володимир Яценко. Всі вони колишні топ-менеджери “Приватбанку”, який націоналізували у грудні 2016 року. Якщо спростити всі юридичні конструкції, то націоналізували через створення фінансової піраміди, за допомогою якої гроші йшли на діяльність бізнес-імперії групи “Приват” Ігоря Коломойського та його партнерів. Тобто, отримані від населення депозити направляли у вигляді дешевих кредитів підконтрольним фірмам, аби віддати людям їх депозити, залучали нові депозити і так по колу.

З того часу йшло слідство, аби у 2021 році це вилилося в перші підозри колишньому топ-менеджменту.

Та одразу після націоналізації, колишній топ-менеджмент “Приватбанку”, в розумінні Національного банку, втратив ділову репутацію і їм заборонили володіти або керувати банківськими установами.

Натомість, вони створили ТОВ “Фінтех бенд” і планували бути розробниками онлайн-сервісів для банків. Втім, перша спроба – “Monobank” – відразу вистрелив і став основним продуктом компанії.

Який стан зараз

Троє з семи засновників ТОВ “Фінтех бенд” в лютому-березні отримали підозри за справами розкрадання коштів з “Приватбанку”: Яценко, Шмальченко та колишній керівник “Приватбанку” Олександр Дубілет. В кількісному вимірі, їх частки становили 54% установчого капіталу ТОВ “Фінтех бенд” станом на початок проекту – тобто не рядові засновники і турбуватися є чому.

Піар-кампанію цим підозрам забезпечила витік інформації про підпис Генпрокуроркою підозри Яценку та спроба його втечі: він вилетів на приватному літаку з Дніпра у Відень, але вже в повітрі  авіадиспетчери змусили літак розвернутися і сісти в Борисполі, де Яценка зустрічали співробітники НАБУ.

Та щоб прибрати негативний шлейф, після перших підозр склад засновників компанії змінився і вищевказані Яценко, Шмальченко та Дубілет вийшли зі складу на користь інших осіб. Швидше за все, нові акціонери компанії представляють старих і заміна формальна, але це не критично.

Фінтехбенд, Monobank та “Універсал банк” і яка між ними різниця

Попри заяви про «банк без відділень», «Monobank » юридично банком не є. Це онлайн-сервіс та маркетинговий продукт. Емітентом всіх карток Monobank виступає “Універсал банк” Віктора Тігіпко. На його ж рахунках розміщені кредити та депозити. ТОВ “Фінтех бенд”  колишніх топменеджерів «ПриватБанку» створило мобільний додаток (як «Приват24», наприклад) для «Універсал Банку», але під окремим брендом. Тож люди, які користуються «Монобанком», — це клієнти «Універсал Банку». Якась загроза для їхніх вкладів може виникнути лише в разі проблем саме з цим банком.

Зрозуміло, що фінансові стосунки між ТОВ “Фінтех бенд” та “Універсал банк” закриті комерційною таємницею. Але навіть в найгіршому сценарії, максимум що може загрожувати клієнтам – це зупинка роботи саме зручного додатку і потреба користуватися рішеннями конкретно “Універсал банку”, або ж взагалі йти у фізичні відділення цього банку.

А поки “Універсал банк” почуває себе прекрасно. Завдяки активному залученню клієнтів через “Монобанк” він поступо заходить в категорію “Too Big to Fail ” – занадто великий для банкрутства. А точніше, входить до списку системно важливих банків НБУ. До таких банків застосовуються підвищені вимоги, нормативи, ризик-менеджмент, тощо.

Всі оці фінансові показники для широкого загалу вже порахували спеціалісти. Так, в спільному рейтингу найнадійніших банків України 2020 року журналу “НВ” та інвестиційної кампанії Dragon Capital, “Універсал банк” посів 9 місце з понад 70-ти банків. 

Рейтинг надійних банків 2020

 

Поділитися новиною: