fbpx
КОШТ

За використання ШІ в курсових роботах можуть відрахувати з університету

За використання штучного інтелекту та плагіат у наукових роботах можуть відрахувати із закладу освіти, позбавити стипендії або наукового ступеня. Відповідний законопроєкт №10392 ухвалила Верховна Рада.

Наразі законопроєкт прийнято в першому читанні. Далі на нього чекає голосування у другому читанні та розгляд президента. Закон набере чинності через 6 місяців із дня його офіційного публікування.

Перевірятимуть курсові та кваліфікаційні роботи, дисертації, наукові монографії, наукові статті, звіти у сфері наукової й науково-технічної діяльності, підручники, навчальні посібники. До переліку також входять вступні випробування, олімпіади тощо.

Якщо автор користувався штучним інтелектом, він має зазначити це у своїй роботі або вказати, яким чат-ботом ШІ користувався. У разі використання штучного інтелекту без зазначення джерела людина не може вважатись автором твору. Водночас допустимий відсоток використання ШІ у роботах не зазначено.

До порушень також належать:

  • відчуження авторства;
  • академічний плагіат;
  • приписування авторства;
  • самоплагіат;
  • фабрикація;
  • фальсифікація;
  • недоброчесне оцінювання результатів навчання;
  • несамостійне виконання завдання;
  • недозволена допомога;
  • академічний саботаж;
  • схиляння до порушення академічної доброчесності;
  • інституційні порушення.

Заклади освіти та наукові установи повинні будуть мати власні вимоги та процедури перевірки робіт на порушення.

Яка відповідальність за порушення закону

Законопроєкт визначає 4 заходи реагування на порушення: виховні заходи, притягнення до академічної чи дисциплінарної відповідальності, реагування на порушення академічної доброчесності під час проведення конкурсів та інституційні заходи реагування.

До академічної відповідальності можуть притягнути тільки тих, хто досяг 14-річного віку. Але розглядати питання про притягнення до відповідальності підлітків 14-18 років можна лише з їхніми батьками чи законними представниками.

З найсуворішого – за порушення закону можуть вирахувати з вченої ради, позбавити права брати участь у конкурсах отримання грантів, відрахувати із ЗВО, позбавити наукового ступеня, вченого звання чи кваліфікаційної категорії, а також нагород і звань, звільнити із закладу освіти чи наукової установи. Водночас можуть просто провести виховну бесіду чи обійтися усним попередженням.

Отже, законопроєкт передбачає механізми регулювання порушень, проте рішення про конкретні покарання (санкції) у кожному окремому випадку залишається на розсуд закладів вищої освіти.

Санкції можуть застосовувати на строк від одного до трьох років (наприклад, відсторонення від отримання академічної стипендії на 1 рік). Крім того, ЗВО матимуть право застосовувати кілька санкцій одночасно (наприклад, обмеження участі у грантових програмах та заборона виконувати обов’язки наукового керівника).

Читай про курс, кешбек, важливі правила у Telegram
Підписатися


Читайте також:

Поділитися новиною: