“Яке ви маєте право!?”: тепер працюватимуть лише сертифіковані колектори за чіткими правилами

Жодних нічних дзвінків, контакту з сусідами, анонімних дзвінків чи погроз від невідомих: набула норма про діяльність лише зареєстрованих колекторських компаній. Ці зміни обумовлені прийнятим ще в березні законопроектом, який частинами вступав в дію протягом останніх півроку і кілька місяців був перехідний етап, коли займатися колекторською компанію могли як зареєстровані компанії в Нацбанку, так і не зареєстровані.

Нині в реєстрі 33 колекторських компанії. Перевірити актуальний реєстр завжди можна на сайті НБУ: https://bit.ly/3l3Xg4b. Зазначимо, що поки реєстр в exel-файлі. Тож для його відкриття потрібно знизу сторінки знайти блок “Корисні посилання” і в ньому натиснути “Інформація з реєстру колекторських компаній”.

Тож що тепер очікувати від колекторів – розглянемо далі

Що заборонено колекторам

Колекторам забороняють для врегулювання простроченої заборгованості зазіхати на права і свободи боржника, а також його близьких чи представників.

У законі згадується, зокрема, заборона на шантаж, погрози та дії, які можуть зашкодити життю, здоров’ю чи діловій репутації.

Колекторам напряму заборонили взаємодіяти з боржником чи його близькими за власною ініціативою в період з 20 години вечора до 9 години ранку, а також у вихідні, святкові та неробочі дні. Також колекторам не можна взаємодіяти з боржниками більше двох разів на добу (якщо вони самі не дали на це згоду).

Колектори не мають права приховувати номер телефону, з якого телефонують боржнику, або адресу, з якої йому пишуть; використовувати функцію автоматичного додзвону більше 30 хвилин на добу; повідомляти про заборгованість третіх осіб (якщо можливість взаємодії з ними не була прописана у кредитному договорі).

Окрім того, колектори повинні фіксувати кожну взаємодію з боржником за допомогою відео або звукозаписувального пристрою. Такі записи колекторська компанія має зберігати упродовж трьох років з моменту взаємодії.

Колекторам також заборонили обробляти персональні дані осіб боржника та пов’язаних із ним осіб, які не давали на це згоду. Наприклад щодо графіка роботи, місць та часу відпочинку, зустрічей з друзями та рідними тощо.

Тепер для зв’язку з боржником у колектора є тільки три способи. Телефоном – це дзвінки, відеопереговори за допомогою месенджерів, смс-повідомлення, електронні та голосові повідомлення. Особиста зустріч, місце і час якої повинні бути узгоджені. І третій спосіб – відправка поштових відправлень з позначкою “Вручити особисто” за місцем проживання або перебування чи за місцем роботи фізичної особи.

Використовувати погрози, шантаж, переслідувати, дзвонити з прихованого номера, дзвонити родичам, друзям, знайомим, колегам – категорично заборонено. По суті ніяких анонімних колекторів бути не повинно і саме для цього Нацбанк створив Реєстр колекторських компаній.


Головні заборони для колекторів:

  • взаємодія з боржником з 20:00 до 09:00 в будь-який день і у святкові, вихідні або неробочі дні – повністю. Заборонені, в тому числі дзвінки, зустрічі, повідомлення та інші форми взаємодії;
  • взаємодіяти з боржником понад два рази на добу;
  • застосовувати автодозвон понад 30 хвилин на добу;
  • заборонено передавати інформацію про борг боржника і його особисті дані третім особам, вимагати від родичів і знайомих взяти на себе борг, здійснювати дзвінки роботодавцям і сусідам. Заборонено також дзвонити контактній особі, яка заборонила колекторам і представникам кредитора з собою спілкуватися;
  • приховувати номер телефону або адресу, з якої здійснюється дзвінок або відправляється повідомлення;
  • погрожувати боржнику, шантажувати його, залякувати, шкодити майну або діловій репутації;
  • вводити боржника в оману щодо розміру заборгованості та наслідків невиконання зобов’язань.

Що дозволено колекторам

Для врегулювання простроченої заборгованості колектори, згідно з законом, можуть вдаватися до телефонних та відеопереговорів, а також особистих зустрічей. При цьому проведення таких зустрічей можливе лише з 9 години ранку до 19 години вечора і лише за умови, якщо боржник надав на це письмову згоду або висловив готовність зустрітися під час телефонної розмови. Місце і час такої зустрічі підлягають обов’язковому попередньому узгодженню.

Колектори можуть зв’язуватися з боржником за допомогою текстових і голосових повідомлень, а також за допомогою поштових відправлень із позначкою “Вручити особисто” – за місцем проживання чи місцем роботи.

Під час першого спілкування з боржником представник колекторської компанії повинен буде назвати своє ім’я, суму простроченої заборгованості, а також правову підставу свого звернення. Після цього боржник зможе витребувати відповідні документи у кредитодавця, і той має надати їх упродовж 7 робочих днів. До цього часу якимось чином взаємодіями з боржником щодо стягнення боргу заборонено.

Боржник також має право вимагати у колектора і кредитодавця документальні підстави звернення колекторів в паперовій формі. Ці документи повинні бути надані в семиденний термін. До цього колекторам суворо заборонено спілкуватися з боржником.

Куди поскаржитися на порушення?

За недотримання правил етичної поведінки колекторів загрожує штраф від 51 тисячі до 102 тисяч гривень. Поскаржитися на незаконну поведінку колекторів боржники зможуть до регулятора діяльності колекторських компаній – Національного банку.

І вже є прецедент: у вересні Нацбанк оштрафував першу колекторську компанію на 102 тис. грн. Більше того, з часом активних порушників можуть позбавити дозволу на цю діяльність.

підказки залежності від власної ситуації можна отримати в зручному боті через Viber або ж Telegram. Для цього натисніть на посилання з улюбленим меседжерем аби приєднатися до боту. В головному меню натисніть “Допомога” і після цього оберіть кнопку “Як захиститися від колекторів”. Далі слідуйте за текстовими інструкціями чи запитаннями, які поступово будуть з’ясовувати особливості вашої проблеми і запропонують рішення для виправлення ситуації.