Як усиновити дитину: інструкції й умови до кандидатів
Детальна інструкція з поясненням про етапи національного усиновлення дитини
Розповідаємо про покрокову процедуру національного усиновлення дитини.
Що таке усиновлення
Усиновлення або удочеріння – це юридичний процес, який вирішується рішенням суду, щодо передання батьківських прав та обов’язків на дитину прийомній родині. Дитина входить у сім’ю на правах дочки або сина, з усіма правами та обов’язками, як з боку дорослих, так і з боку дитини.
Для усиновлення дитині має бути від 2 місяців до 18 років. Втім, в особливих випадках (лише за рішенням суду) може бути усиновлена повнолітня, яка є сиротою або позбавлена батьківського піклування до 18 років.
Хто може усиновити дитину
Ви можете бути усиновлювачем, якщо:
- вам більше 21 року (за винятком родинних зв’язків із дитиною);
- ви старші на 15 років за дитину, яку бажаєте усиновити (на 18 років, якщо усиновлюєте повнолітнього / повнолітню);
- ви заміжня / одружений;
- ви не в шлюбі, однак проживаєте однією сім’єю, за рішенням суду можете усиновити дитину.
Якщо ж дитина має лише матір – усиновлювачем не може бути чоловік, який одружений на ній.
Якщо дитина має лише батька – усиновлювачкою не може бути жінка, яка заміжня за ним.
Якщо дитина має лише матір або батька, які згідно з усиновленням втратять правовий зв’язок із нею, – усиновити дитину може лише один чоловік або одна жінка.
Ви маєте переважне право на усиновлення, якщо:
- у вашій сім’ї вже виховується дитина;
- ви – дружина батька дитини / чоловік матері дитини, яку хочете усиновити;
- ви усиновлюєте кількох дітей, які є сестрами, братами;
- ви родичка / родич дитини.
Кого можна усиновити
Загалом усиновити можна як дітей, які є на обліку усиновлення (здійснюється службами у справах дітей), так і тих, хто там не значиться.
На облік дитина береться:
- як сирота – батьки померли / загинули, їхня смерть підтверджена свідоцтвом про смерть;
- як позбавлена батьківського піклування – на підставі рішення суду про безвісти зниклих батьків або оголошених померлими; батьки в місцях позбавлення волі або під вартою; батьки тривало хворі та не можуть піклуватися про дитину;
- батьки якої дали згоду на усиновлення – письмова, нотаріально завірена, згода.
Поза обліком значиться дитина:
- яка усиновлюється одним із подружжя дитини другого з подружжя;
- яка є громадянином / громадянкою України, але проживає поза її межами (в такому разі усиновлення можливе лише за дозволу Нацслужби).
Перший крок – консультація з усиновлення дитини
Найперше, що вам потрібно зробити, якщо бажаєте усиновити дитину, – записатися на первинну консультацію з усиновлення дитини.
Консультація потрібна для:
- оцінення вашої готовності до усиновлення дитини;
- роз’яснення деталей процедури;
- вашого вибору форми сімейного виховання (опіка / піклування, прийомна сім’я або дитячий будинок сімейного типу).
Важливо: без попередньої запису на консультації з усиновлення, вас не внесуть до кандидатів в усиновлення.
Для цього можете звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання. У службі фахівці нададуть вам консультацію про порядок і умови усиновлення та про права й обов’язки кандидатів в усиновлювачі.
Або оформити консультацію онлайн. Подати заяву можна в послузі Консультація з усиновлення дитини в Дії, авторизувавшись там за допомогою електронного підпису. Після заповнення усіх пунктів заяви, підпишіть її електронним підписом та відправте. Опрацювання триватиме протягом 15 робочих днів.
Другий крок – стати на облік кандидатом в усиновлювачі
У службі у справах дітей за місцем свого проживання ви подаєте документи на усиновлення (зробити це можна під час консультації). Цю заяву ви повинні написати під наглядом відповідних працівників служби у справах дітей, після чого вони засвідчать її.
Або можете вибрати послугу Усиновлення: реєстрація кандидатом у Дії та оформити її онлайн.
Якщо ви у шлюбі – маєте подати спільну заяву, підписану обома дорослими. Втім, якщо у когось із подружжя не має змоги з’явитися до служби особисто, її / його заяву, засвідчену нотаріально, може подати чоловік / дружина.
Важливо: законом заборонено усиновлення дитини одностатевим парам.
У разі подання заяви на порталі Дія, заповнюєте дані про ваш шлюб та чоловіка / дружину, про фактичну адресу проживання та про дітей, яких бажаєте усиновити. Ці дані перевірятимуть у реєстрах близько 15 хв. Відомості з реєстрів підтягнуться автоматично. Якщо деяких бракує, до заяви вам треба буде додати фото / сканкопії документів. Підписуєте заяву електронним підписом та відправляєте.
Якщо ви у шлюбі – маєте подати спільну електронну заяву, підписану обома дорослими. Проте можна подати її самостійно з накладеним електронним підписом іншого з подружжя, якщо ви маєте бажання усиновити дитину одноосібно. Для цього чоловік / дружина отримає сповіщення в особистому кабінеті в Дії, після чого заповнює заяву та підписує її.
Далі, протягом 10 робочих днів після подання документів та заяви, до вас прийдуть фахівці, щоб перевірити житлово-побутові умови на підставах акту про обстеження. А потім після висновків про ваше житло та перевірки всіх документів, маєте пройти співбесіду. На основі цих критеріїв соцпрацівники зроблять висновок про взяття вас на облік кандидатом на усиновлення.
Документи, які необхідні для усиновлення
- Копія документу, що посвідчує вашу особу;
- Копія свідоцтва про шлюб або витяг із ДРАЦС про шлюб (якщо ви у шлюбі);
- Копія картки платника податків або відмова від неї;
- Копія довідки з унікальним номером запису в ЄДДР (Єдиний державний демографічний реєстр);
- Довідка про заробітну плату за останні 6 місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік;
- Висновок про стан здоров’я кожного із заявників (зразок форми);
- Довідка про наявність / відсутність судимості для кожного заявника;
- Документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням (+ копія);
- Нотаріально завірена згода чоловіка або дружини (якщо ви у шлюбі);
- Довідка про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування (вона міститиме рекомендації щодо кількості, віку та стану здоров’я дітей, яких ви можете усиновити).
Важливо: якщо ви плануєте усиновити дитину, для якої є одним / однією з родичів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів – ви маєте право не проходити навчання з питань підготовки виховання.
У Дії всі відомості з ваших реєстрів підтягнуться автоматично. Проте, якщо деяких бракує, то під час заповнення заяви ви додаєте фото / сканкопії документів.
Третій крок – отримання інформації
Після перевірки документів та стану житла, служба у справах дітей надасть вам висновок про можливість бути усиновлювачем і, разом із ним, поверне всі документи із зазначенням облікового номера на усиновлення.
Далі отримаєте списки дітей, які можуть бути усиновлені та знаходяться у справах дітей (місцевій чи обласній) та департаменті захисту прав дітей та усиновлення Мінсоцполітики.
Інформація, яку вам нададуть про дітей: фотографія, стан здоров’я, її розумовий та фізичний розвиток, а також наявність братів / сестер.
Наступний крок – знайомство з дитиною та ухвалення рішення
Після ознайомлення з інформацією про дітей, якщо ви виявили бажання познайомитися із певною дитиною особисто, вам видадуть направлення до служби у справах дітей за місцем перебування дитини для організації знайомства з нею.
Строк дії направлення – 10 робочих днів. Його можна продовжити ще на 10 робочих днів.
Зустрічі відбувається у присутності працівників закладу та служби у справах дітей за місцем проживання дитини. За бажанням усиновити конкретну дитину після вашого знайомства, ви звертаєтесь до служби у справах дітей із заявою про усиновлення цієї дитини.
Заяву ви складаєте у довільній формі (зразок форми) та подаєте її службі особисто.
Останній крок – усиновлення дитини
Служба у справах дітей опрацьовуватиме ваше звернення протягом 10 днів від дня надходження заяви та готуватиме висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини.
За умови відповідного віку та стану здоров’я дитини, коли вона може висловити свою згоду, необхідне також її схвалення вашого усиновлення. Воно може бути у довільній формі. Однак, якщо дитина проживає з вами тривалий час і вважає вас одним зі своїх батьків, її згода не потрібна.
Будь-яке усиновлення ухвалюється на підставі рішення суду, тому для прийняття рішення про усиновлення вам необхідно буде звернутися із заявою про усиновлення до суду за місцем перебування дитини.
Припинення усиновлення
Ваше усиновлення може бути визнане недійсним за рішенням суду, якщо:
- воно проведене без згоди дитини або рідних батьків (у разі наявності батьків та відповідного для згоди віку й стану здоров’я дитини);
- ви провели фіктивне усиновлення;
- воно проведене на підставі підроблених документів;
- у разі відсутності згоди іншого члена подружжя (якщо ви у шлюбі).
Якщо ваше усиновлення суд визнає недійсним, його відразу анулюють, а дитину влаштують в іншу форму виховання (опіка, піклування, прийомна сім’я, дитячий будинок).
Ваше усиновлення суд скасує, якщо:
- воно суперечить інтересам дитини;
- дитина страждає на тяжку психічну чи фізичну хворобу, але ви про неї не знали або не могли знати під час усиновлення;
- між вами та дитиною виникли стосунки, які унеможливлюють спільне проживання та ваше виконання батьківських обов’язків.
Вас можуть позбавити батьківських прав, якщо ви:
- ухиляєтеся від виконання своїх обов’язків або забезпечення дитині повної загальної середньої освіти;
- жорстоко поводиться з дитиною;
- залежні від алкоголю або наркотиків;
- експлуатуєте дитину, примушуєте її до жебракування та бродяжництва;
- засуджений за вчинення кримінального правопорушення щодо дитини.
Правова допомога
Якщо у вас виникли додаткові запитання щодо умов чи процесу національного усиновлення дитини, зверніться за безкоштовною правовою допомогою до:
- контакт-центру ‒ 0 800 213 103 (дзвінки у межах країни безкоштовні);
- місцевої служби у справах дітей;
- бюро правової допомоги (розташування, контакти та графік роботи кожного з відділів на мапі).
Читайте також:
Comments are closed.