В Мінцифрі розповіли, як працює сервіс сповіщення про нові кредити на особу

У застосунку “Дія” буде приходити сповіщення, якщо хтось перевіряє вашу кредитну історію чи на вас оформлено новий кредит. Опція запрацювала автоматично для всіх і все що потрібно – активувати самі сповіщення в “Дії”, якщо раніше їх вимкнули. Функція запрацювала ще в грудні і нині міністр цифрової політики роз’яснив, як вона працює.

Такі сповіщення допоможуть українцям контролювати процес отримання кредитів та захистять від кредитних шахраїв.

Кредитний рейтинг – ключовий фактор при оцінці видачи кредиту. Звісно, туди ще додаються власні системи оцінки за купою параметрів – кредитний скоринг. Це автоматична система оцінки позичальника. Тут враховуються всі ваші анкеті відповіді, відомості з інших офіційних реєстрів (нерухомість, авто…) чи навіть модель телефону з якого ви подали заявку. Система скорингу в кожного банку своя, але всі вони включать кредитний рейтинг.

Тож банк чи фінансова організація обов’язково перевіряє потенційного позичальника перед оформленням кредиту.

Сповіщення про нові кредити та перевірку кредитної історії в «Дії» впроваджує Мінцифра разом з Українським бюро кредитних історій (УБКІ). Це установа, яка займається збором, зберіганням, обробкою та наданням кредитних історій. УБКІ  одне з чотирьох працюючих бюро в Україні. Втім воно має базу в рази більшу від конкурентів. Тож шанси, що кредитор проігнорує УБКІ і звернеться лише до інших, мінімальні.

Тож якщо у вас встановлений застосунок “ДІЯ” і ви авторизовані в ньому, при запиті будь-якої установи до вашої кредитної історії, ви отримаєте сповіщення на телефон. Так само надійде сповіщення про вже оформлений новий кредит. У сповіщенні  також міститиметься посилання для переходу на портал Українського бюро кредитних історій, де можна повідомити про спробу шахрайства. Також міститиметься посилання на сайт фінансової установи, яка здійснює перевірку кредитної історії для блокування процесу, у випадку шахрайства.

Варто нагадати, що в УБКІ є аналогічна послуга для всіх, навіть без застосунку “ДІЯ”. Втім, ця послуга вже платна. Мова про опцію FREEZE. Активована опція не дозволить кредиторам отримати вашу кредитну історію для погодження нового кредиту. При цьому він побачить повідомлення про небажання вами отримувати кредити

Опція входить до пакету послуг СтатусКонтроль, який також дозволяє отримувати сповіщення про доступ до вашої кредитної історії чи інших сповіщень про вашу кредитну історію (виникнення прострочки, закриття кредиту, тощо).

Вартість СтатусКонтроль: 500 гривень на рік. І опцію FREEZE можна включати\виключати за власним бажанням будь-коли.

Підключити послугу можна як на сайті, так і через застосунки для смартфонів. В них же можна швидко подати безкоштовну заявку на втрачений паспорт чи безкоштовно раз в рік отримати свою кредитну історію (частіше – 50 гривень щоразу).