КОШТ

Стереотипне виховання: як (не) потрібно говорити з дітьми про гроші

Платите дітям за хороші оцінки чи позбавляєте кишенькових грошей за погану поведінку? Такі звичні підходи до виховання, виявляється, можуть зруйнувати фінансове майбутнє вашої дитини. Ми задумалися над стереотипними патернами поведінки батьків і поставили питання фахівчині: а чи це дійсно ок?

Фінансова радниця компанії iPlan.ua Лариса Мошківська розкрила таємниці, як батьківські рішення можуть створити негативні фінансові установки та як не нашкодити дітям своїм ставленням до грошей. Тут – короткі відповіді на нелегкі питання. А більше про це можна прочитати у творах з підбірки про фінансові книжки для дітей.

Подарунки та мотивація

Бюджет родини обмежений. Чи допустимо дарувати дітям “корисні” подарунки замість бажаних?

Подарунки для дитини – це завжди про емоції. Коли ми заміняємо бажане на “корисне”, то можемо зіштовхнутися зі зворотною реакцією, невдоволенням, смутком, розчаруванням. Звісно, це провокує нездорове ставлення до грошей у майбутньому. 

За відсутності достатньої кількості фінансів на бажане поговоріть з дитиною і дозвольте їй самостійно обрати подарунок у межах вашого бюджету (мова про вік 8+ років). Таким чином вона відчуватиме важливість своєї думки, а також це привчить розпоряджатися визначеною сумою коштів.

Плата за особистий розвиток. Чи варто мотивувати дитину на успіхи у гуртках чи інших досягненнях грошима?

Це достатньо ризиковано, адже тоді гроші можуть стати більшою мотивацією, ніж задоволення від хобі. Краще сформувати відчуття істинної цінності особистого розвитку. При цьому перемоги та досягнення обов’язково мають бути відзначені. Наприклад, можна влаштувати невеличке свято в кафе чи на природі. Або подарувати щось тематичне, пов’язане із захопленням дитини, наприклад, більш професійне спорядження.

Подарували на Новий рік. Чи варто дозволяти дитині самостійно розпоряджатися грошима, отриманими в подарунок? 

Ці гроші є власністю дитини й ви маєте визнавати це перед нею. Залежно від віку, варто поступово давати свободу у фінансових рішеннях. У віці близько 6-9 років краще дозволяти витрачати невеликі суми готівкою, пояснюючи, що вона може купити в цих межах. У старшому віці можна давати більше свободи, адже самостійне управління грошима якнайкраще вчить рахувати гроші, планувати витрати та накопичувати, якщо їх не достатньо для покупки.

 Не страшно, якщо дитина буде припускатися помилок – “спустить” всю суму одразу і шкодуватиме потім. Це той досвід, який в майбутньому допоможе уникати імпульсивних покупок, і його краще отримати в дитинстві, аніж у дорослому віці.


Гроші та діти: як не нашкодити фінансовим вихованням – поради психотерапевтки 


Кишенькові гроші та покарання

Чи можна карати грошима, лишати дитину без кишенькових грошей? 

За такої стратегії поведінки [батьків] роль грошей значно перебільшується [для дитини]. Вони стають “третім зайвим” у ваших стосунках. Якщо раніше ви домовились про розмір і регулярність кишенькових грошей, то це має бути правилом, незалежно від обставин. Адже такі покарання можуть викликати страх перед втратою грошей, відчуття контролю і загалом стануть чимось забороненим. Не залучайте кошти під час вирішення сімейних конфліктів. Натомість можна встановити обмеження на використання гаджетів, доступ до інтернету, збільшення хатніх обов’язків і тд.

Купуємо телефон замість цукерок. Чи доцільно батькам пропонувати дітям “велику покупку” коштом регулярних кишенькових грошей?

Накопичення на велику покупку вчить дитину планувати фінанси, і прекрасно, якщо вона сама виявила таке бажання. Але якщо ініціатива походить від батьків, то краще запропонувати золоту середину: дати можливість робити маленькі щотижневі витрати й одночасно накопичувати на більші покупки. Таким чином у дитини не буде формуватися ефекту відкладеного задоволення.

Чи варто казати: “Ти маєш власні гроші – купуй смачне в магазині за свої кишенькові”?

Завдання батьків – задовольняти всі базові потреби дитини в харчуванні, навчанні, життєвому комфорті. Якщо якісь дитячі бажання виходять за ці межі, тоді можна запропонувати купувати їх за кишенькові кошти. Власне, їхнє призначення полягає саме в цьому: навчитися розпоряджатися фінансами. Зрозуміти, на що мені достатньо коштів, а на що ні, чи вистачить їх до кінця тижня, чи ні, що для мене важливіше: купити омріяного папугу чи витратити все на солодощі.

Читай КОШТ у Telegram: про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися

Оплата за роботу та обов’язки

Винагорода за домашню роботу. Чи варто платити за хатні справи, хороші оцінки тощо?

Платити за хатню роботу чи оцінки ризиковано, бо це формує у дитини відчуття, що всі дії повинні бути оплачені. Крім того, це може підірвати внутрішню мотивацію до навчання та інших обов’язків. Варто дати зрозуміти дитині, що хатня робота – це частина зобов’язань кожного члена родини. 

Те ж саме з навчанням, використовуйте інші види мотивації. При цьому грошова винагорода може бути виправдана за виконання роботи, яка виходить за межі побуту. Наприклад, дитина може отримати гроші за допомогу з уроками меншому брату/сестрі. Якщо ви ведете блог у соцмережах, можна винагороджувати підлітка за створення контенту для вас. 

Хочеш – знайди гроші. Чи можна змушувати дитину заробляти кошти на забаганки? 

Саме слово “змушувати” несе в собі негативний контекст. Уявіть, чи приємно під тиском заробляти гроші? Якщо дитина чогось хоче, краще мотивувати її до заробітку, показати варіанти й, можливо, надавати активну підтримку в цьому. Будьте однією командою, знайдіть сферу, в якій цікаво вашій дитині, і спробуйте на цьому заробити. Наприклад, вона може створювати хендмейд, а ви – шукати майданчики для реалізації. Або разом готувати лимонад чи смаколики, а вона буде продавати їх. Також можна вигадувати завдання для дитини, які ви готові оплачувати.

Фінансова відповідальність та навчання

Чи варто дорікати дитині за купівлю дорогих речей і нагадувати про їхню вартість?

Дорікання за витрати неефективне і може викликати почуття провини, пов’язане з грошима. Краще обговорити цінність речей до покупки й навчити дитину зважувати свої рішення. Запитайте: “Чи справді ця річ варта таких витрат?”. Крім того, можна показати декілька альтернатив, що ще можна купити на ці гроші. Наприклад: “Ти можеш купити лише цю іграшку або 2 місяці ходити в басейн, або поїхати з друзями в подорож на вікенд”. Покажіть якомога більше варіантів і ставтеся з повагою до вибору дитини.

Гроші в позику. Чи можна батькам позичати дитині гроші з обов’язковим поверненням або навіть відсотками?

Мені більше подобається зворотна модель – коли дитина “позичає” кошти батькам, а точніше, ніби дає їх у банк, щоб заробити відсотки. Така ситуація закладає інвестиційну грамотність і розуміння, що гроші роблять гроші. Це також привчає мати накопичення, а не витрачати все до нуля. А якщо навпаки, дитина просить гроші в борг? Це теж може бути корисним, якщо ви заздалегідь погодили дату повернення і порахували разом, звідки дитина буде повертати цю суму, від чого повинна відмовитись. Але тут краще не застосовувати додаткових відсотків, щоб не ускладнювати модель і не викликати зайвий стрес.

“Юніорівська картка” для дитини: так чи ні? 

Банки дозволяють підключити дитячу банківську картку із 6 років. Так дитина зможе самостійно розпоряджатися фінансами, але під вашим контролем у банківському застосунку. Крім того, такі банківські карти мають інші “плюшки”. Наприклад, Приватбанк створив цікаву ініціативу “Зробив – заробив”. Батьки виставляють завдання, оцінюють їх і виплачують кошти на карту Юніора, якщо дитина виконала і прозвітувала. А в Монобанку можна отримувати нагороди за витрати картою.

Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино


Читайте також:

Поділитися новиною: