Що таке стейблкоїн? Переваги та практичне використання
У матеріалі розповімо, про механізм роботи стейблкоїна та як його можна використовувати
Що ж таке стейблкоїн? У матеріалі розповімо, про механізм роботи стейблкоїна та як його можна використовувати
Що таке стейблкоїн?
Стейблкоїн – це криптовалютний аналог фіатної, тобто реальної валюти країн світу чи дорогоцінного металу. На відміну від інших криптовалют вони відносно стабільні та майже не піддаються волатильності. Власне, тому й така назва: “стейблкоїн” (stablecoin) з англійської перекладається як “стабільна монета”. 1 стейблкоїн, забезпечений 1 доларом США дорівнює 1 долару.
Стейблкоїнів, прив’язаних до різних валют, чи то євро, чи долар безліч. Однак найчастіше використовують саме долар. Найпопулярніші стейблкоїни, прив’язані до долара – USDT, BUSD, USDC, DAI. Різниця у тому, що підкріплює їх ціну.
Є чотири види стейблкоїнів:
- забезпечені фіатом. Такі криптовалюти підтримуються реальними фіатними коштами. Криптовалютний долар підкріплений реальним доларом у резерві. Такими криптовалютами є USDT, USDC, BUSD;
- криптозабезпечені. Такі монети підтримуються іншою криптовалютою. Наприклад, стейблкоїн DAI забезпечений ETH.
- забезпечені товаром. Ціну таких монет підтримує товар, наприклад, золото. Ціна стейблкоїна прямопропорційна ціні на золото. Такою монетою є PAXG.
- алгоритмічні. Алгоритми контролюють ціну без необхідності резервів. При ціні вище 1 долара випускаються додаткові токени та продаються на ринковій ціні. Якщо нижче – монети купують та спалюють. Таким чином ціна монети вирівнюється та досягає 1 долара. Подібною монетою є PRAX.
Як можна використовувати стейблкоїни?
Якщо розглядати загально, то стейблкоїни використовуються для безпечного зберігання своїх активів, купівлі криптовалют чи швидких оплат.
Більшість криптовалют торгуються саме з стейблкоїнами, рідше з біткоїном чи ефіріумом. Це дозволяє легше прорахувати найвигідніший курс та прослідковувати його зміну. До того ж стейблкоїн має фіксовану ціну, тому ризики для інвестора мінімальні.
Через обмеження на переказ фіатних грошей на за кордон під час воєнного стану можна використовувати стейблкоїни як швидку та легальну альтернативу. Користувач купує USDT на біржі та переказує монету на гаманець користувача за кордоном. Той за USDT купує USD та виводить на свою банківську картку.
Головною перевагою стейблкоїнів можна вважати децентралізацію. Ніхто не може контролювати ваші кошти та відслідковувати їх переміщення як це роблять банки.
Як купити криптовалюту розповідали у цьому матеріалі. Детальніше з торгівлею на біржі можна ознайомитися за посиланням.
Зберігати кошти в стейблкоїнах безпечно?
Стейблкоїни мають підвищену стійкість до коливань. Саме тому у криптосвіті стейблкоїни вважаються найбезпечнішим варіантом зберігання коштів.
Проте під впливом негативних новин стейблкоїни можуть втрачати свою прив’язку до фіатної валюти. Наприклад, 11 березня стейблкоїн USDC відв’язався від долара та впав до відмітки 0.88 USD. Однак USDC відновив прив’язку – наразі 1 монета відповідає 1 реальному долару.
Вкладати кошти потрібно лише в перевірені і надійні стейблкоїни. Від підкріплення монети залежать її слабкі сторони. Наприклад, стейблкоїн UST підкріплювався криптовалютою LUNA. Система працювала так: для отримання 1 монети UST спалювалися монети LUNA в еквіваленті. Це працювало і в зворотній бік.
У травні 2022 року LUNA почала падати. Ціна з 90 доларів рухалася до цілковитого 0. Розробники намагалися втримати ціну криптовалюти та використовували для цього свій стейблкоїн. Проте їм не вдалося це зробити. Як LUNA, так і UST втратили значну частину вартості й мережу перезапустили з новими монетами. Наразі старі токени торгуються на позначках 0.00013 та 0.024 відповідно.
Читайте також:
Comments are closed.