fbpx
КОШТ

Радник президента вже публічно говорить про повернення до ринкового курсу

Економіст та радник Президента України з економічних питань Олег Устенко розповів про потребу відміни фіксованого курсу і перехід  до ринкового курсу, який вже існує в готівкових обмінниках.

Свій погляд на ситуацію на валютному ринку Олег Устенко описав в інтерв’ю виданню РБК-Україна.


Пряма мова Олега Устенко:

Мені здається, що прийшов вже час відміни фіксованого курсу – треба переходити до ринкового курсу, який вже існує. Який сенс тримати два курси відразу? Тобто ми зараз знаходимося в умовах, коли Національний банк начебто фіксує курс на 29,25, а з іншого боку є курс, який ми бачимо на реальному ринку, який знаходиться в межах щонайменше від 33 до 36 гривень за один долар.

Якщо ти відмовишся від фіксованої частини цього курсу, то є можливість, що відбудеться корекція того ринкового курсу, який є – він трошки знизиться, і спред буде меншим ніж той, який ми зараз бачимо.

Вже час переходити до нормального ринкового курсу. Тим паче, що треба підтримати наших експортерів, і Міністерство фінансів, яке збирає податки, в тому числі й від імпорту.

Національний банк вже зробив можливе і неможливе – фінансова система вистояла в перші дні, тижні та місяці війни. Зараз можна в цьому напрямку робити послаблення.


Олег Устенко з 2004 року працює у команді Міжнародного Фонду Блейзера (The Bleyzer Foundation). Останній заснований 2001 року за участю американської приватної інвестиційної компанії SigmaBleyzer та займається дослідженням економік країн, що розвиваються. Нині Устенко є виконавчим директором Фонду  Блейзера. З 2019 року Олег Устенко є радником Президента України Володимира Зеленського з економічних питань.

Нагадаємо, 24 лютого Національний банк зафіксував офіційний курс гривні до долару на рівні 29,25 грн/долар. Для уникнення паніки, тоді ж Нацбанку фактично призупинив роботу валютного ринку України. Так, банкам було заборонено продавати готівкову валюту як в касах відділень, так і онлайн в банківських застосунках.

Тоді ж  курси, за якими здійснювалися операції з банківських платіжних карток, встановили на рівні офіційного курсу Національного банку. Таким чином вони виявилися на 20-30% нижчими від ринкових, де курс коливався на рівні 35-42 грн/долар.

В квітні Нацбанк дозволив комерційним банкам продавати готівкову валюту у відділеннях з низкою обмежень. Вже в травні Нацбанк дозволив встановлювати ринковий курс при розрахунку гривневими картками за кордоном.

Втім, офіційний курс все ще залишається на рівні 29,25. З невеликим відхиленням, саме за цим курсом експортери можуть продати валюту при надходженні її на рахунки в українські банки, що спричиняє для експортерів збитки. Втім, імпортери також купують валюту за офіційним курсом, що стримує інфляцію і подорожчання іноземних товарів.


Читайте також:

Де і як придбати військові облігації?

Поділитися новиною: