З 7 червня 2023 року набули чинності нові правила ЄС з захисту пасажирів, які подорожують залізницею. Тож далі огляд нововведень і нагадування ключових прав і обов’язків пасажирів залізниці в країнах ЄС.
Головна зміна стосується скасування поїздки. Якщо протягом 100 хвилин після зриву подорожі, пасажирам не було запропоновано рішення щодо продовження подорожі, вони матимуть право самостійно змінити маршрут. Таким чином, пасажир тепер може сам організувати альтернативний варіант поїздки – залізницею чи автобусом. Перевізник, з вини якого подорож була перервана, повинен відшкодувати вартість додаткового квитка.
Так само, пасажири, які пропустили пересадку через перервану подорож, тепер мають права на відшкодування квитка або компенсацію на проживання та харчування, якщо подорож не може продовжитися в той же день.
Отримати всю інформацію про права пасажирів у ЄС можна на сайті Your Europe або у застосунку «‘Your Passenger Rights’» (Android, iOS).
Загальні правила відшкодування пов’язані з затримкою чи скасуванням потягів
Якщо пасажир прибуває в кінцевий пункт призначення із запізненням більше ніж на 60 хвилин, він маєте право вибирати між:
- відшкодуванням вашого квитка протягом 30 днів – це може бути повне або часткове відшкодування, а також відшкодування повернення до початкового пункту відправлення, якщо затримка через скасований поїзд заважає дістатися до кінцевого пункту вашої поїздки
- продовженням або зміною маршруту подорожі до кінцевого пункту призначення
- зміною маршруту вашої подорожі на пізнішу дату за вашим вибором. Це право включає в себе альтернативний транспорт, щоб дістатися до кінцевого пункту призначення, коли потяг заблоковано, а сполучення призупинено.
Крім того, пасажири мають право на допомогу у вигляді харчування та прохолодних напоїв (пропорційно часу очікування). Пасажир також має право на готель чи інше житло – де і коли це фізично можливо, – якщо вам доведеться залишитися на ніч. Сюди входить право на проїзд між готелем/житлом і вокзалом.
Сума компенсації для пасажирів під час затримки потяга:
- 25% вартості квитка при запізненні від 1 до 2 годин
- 50% від вартості квитка при запізненні на 2 години і більше
Пасажир не отримає компенсацію, якщо:
- про затримку через скасування поїзда повідомлено ще до того, як пасажир придбав квиток
- затримка через зміну маршруту становить менше 1 години
- ви вибрали повернення коштів за квиток
- скасування було викликано надзвичайними обставинами
У яких випадках залізничні компанії не повинні виплачувати компенсацію за затримки потягів
- залізничні компанії не повинні виплачувати компенсацію за затримки або скасування потягів у випадку надзвичайних обставин, які не пов’язані з роботою залізниці. Наприклад, екстремальні погодні умови, пандемії та теракти.
- надзвичайні обставини звільняють залізничну компанію лише від виплати компенсації за затримки або скасування рейсів, але не від інших зобов’язань. Це означає, що навіть у разі виникнення форс-мажорних обставин залізничному перевізнику все одно доведеться відшкодувати вартість квитка або перенаправити пасажира на інший маршрут, а також надати допомогу.
Що робити якщо ваш багаж втрачено чи пошкоджено
- якщо ваш зареєстрований багаж втрачено або пошкоджено, ви маєте право на компенсацію, за винятком певних обставин, наприклад, якщо ваш багаж був неналежним чином упакований або непридатний для транспортування. У разі затримки доставки вашого зареєстрованого багажу ви також маєте право на компенсацію, якщо це не сталося через помилку з вашого боку або через обставини, які не залежать від оператора поїзда.
- якщо інвалідний візок або інший засіб для пересування пошкоджено або втрачено залізничною компанією чи начальником станції, ви маєте право на компенсацію для покриття витрат на його заміну чи ремонт. Витрати на тимчасову заміну також покриваються. Компенсація також має бути відшкодована залізничною компанією чи начальником станції за втрату або травму собаки-поводиря
Суми компенсації:
- до 1200 євро за одиницю зареєстрованого багажу, якщо ви можете підтвердити цінність його вмісту
- 300 євро за місце зареєстрованого багажу, якщо ви не можете підтвердити цінність його вмісту
Якщо ви постраждали під час аварії поїзда
Якщо пасажир постраждав під час аварії поїзда, він має право на компенсацію з передоплатою протягом 15 днів після аварії для покриття невідкладних потреб.
Нові правила поїздок для людей з обмеженими можливостями
- залізнична компанія, продавець квитків або туроператор тепер не мають права вимагати, щоб особу з обмеженими можливостями супроводжувала інша особа. За винятком, коли це є необхідною умовою для безпечного доступу у потяг. У такому випадку, супроводжуюча особа має право на безкоштовний проїзд і місце поруч з людиною, які допомагає.
- період попереднього сповіщення для запитів на допомогу також скорочено до 24 годин. Наприклад, для автобусів цей час становить 36 годин, для повітряного та водного транспорту – 48 годин.
Нові правила перевезення велосипедів у потягах
- нові правила правила забезпечують виділені місця для зібраних велосипедів, що робить їх обов’язковими для всіх нових поїздів, замовлених після 7 червня 2025 року, а також для поїздів, які проходять модернізацію після цієї дати.
Читайте також: