fbpx
Паніка чи доконаний факт – економіст розповів, що буде з курсом і чи 39 грн/$ ринкова ціна

Ключовий вплив на курс гривні до іноземних валют матиме закордонна фінансова допомога і розблокування українського експорту через морські порти. Про це розповів президент Київської школи економіки, ексміністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов.

“Ріст долара зараз — це паніка. Невизначеність через те, що може статись. А тому підйом до 38-40 гривень за долар не відповідає ринку. Це тільки готівковий долар, Його можна купувати для обмеженої кількості економічних дій: щоб заощаджувати у доларах та для того, щоб за ці долари купити щось за кордоном. Безготівковий долар продається по-іншому, за меншими цінами. І зараз по суті в нас є три курси долара: Національного банку, вартість, за якою продають банки безготівковий долар, та готівковий. Готівковий долар перебуває під найбільшим тиском людей. Тобто люди зараз панікують, і тому долар подорожчав”, — сказав Милованов в ефірі “Сніданок з 1+1”.

За словами економіста, подібне вже проходили у 2014 та 2016 роках, коли долар коштував майже 40 грн, проте потім повертався назад. Паніка зараз полягає у тому, що в людей є готівка у гривнях, вони бачать подорожчання долара та реагують на це і починають купувати.

Тимофій Милованов наголосив, що є дві фундаментальні речі, які вплинуть на спроможність Нацбанку підтримувати курс долара.
Перша — це допомога від наших західних партнерів. Були оголошення про фінансову підтримку України, проте кошти ще не надійшли. Коли ці гроші будуть надходити, тоді ситуація покращиться. Друге — це експорт. Якщо Одесу розблокують до осені, то це стабілізує нашу можливість експортувати. Або якщо зараз уже розвивають нові напрямки для експорту через залізницю. А експорт — це надходження. Тобто я б звертав увагу на ці новини”, — сказав Милованов.
Президент Київської школи економіки наголосив, що в економічному сенсі Україні було складніше в 2014-2016 роках, оскільки тоді була велика інфляція. Зараз же навіть за умов повномасштабної війни Нацбанк стабілізував економіку, проте після трьох місяців люди почали панікувати.
«Зараз ми бачимо, що відбувається з цінами на бензин, зарплатами. За таких умов люди починають хвилюватись. Бо ще на початку війни все було, зараз уже є проблеми. І у людей змінюються очікування. Якщо в найближчий час фінансова допомога з Заходу швидко не надійде, то до середини липня все стане гірше», — сказав Милованов