У 2023 році в Україні впроваджується обов’язковий техогляд для низки типів транспортних засобів. Рішення щодо запровадження обов’язкового ТО для всіх автомобілів відкладено до кінця воєнного стану – тобто, техогляд зараз стосується переважно комерційних видів транспорту.
Що відомо про процедуру ТО у 2023 році та що робити тим, чиї авто підпадають під категорію транспортних засобів з обов’язковим його проходженням?
Кому потрібно та не потрібно проходити обов’язковий техогляд у 2023 році?
Згідно з постановою Кабміну від 19.05.2023 року проходження технічного огляду поширюється на наступні категорії транспортних засобів:
- Великі вантажні авто, яким понад рік – обов’язкове проходження ТО один раз на рік;
- Автобуси, які експлуатуються понад два роки – раз на шість місяців;
- Вантажно-пасажирські автомобілі вагою до 3,5 тонни та віком понад два роки – один раз на два роки;
- Легкові автомобілі, які використовуються в роботі таксі та віком понад два роки – один раз на рік;
- Колісні трактори, які експлуатуються понад два роки – один раз на два роки;
- Спецтранспорт комунальних, надзвичайних та інших служб (прибиральний транспорт, аварійні та ремонтні авто, автокрани, пожежні авто усіх видів та типів, сміттєвози, техдопомога, медичні автомобілі) – один раз на рік;
- Транспортні засоби, які залучені до перевезення небезпечних, токсичних та легкозаймистих речовин (бензовози, наливні цистерновози та ін.) – один раз через рік після випуску транспорту і потім кожні шість місяців;
- Причепи та напівпричепи до легкових авто, які використовуються для комерційної діяльности віком понад два роки – кожні два роки.
У 2023 році від обов’язкового технічного огляду звільняються:
- Будь-які автомобілі, причепи та напівпричепи для них, незалежно від їхнього терміну експлуатації – але тільки за умови, що вони не використовуються для комерційної діяльності.
- Нові легковики та причепи, які використовують для комерційних перевезень – за умови, що термін їхньої експлуатації не перевищує два роки.
- Транспортні засоби, які не їздять дорогами загального використання.
- Транспортні засоби, швидкість яких не перевищує 25 км/год.
- Машини або інші транспортні засоби з двигуном внутрішнього згорання об’ємом не більше 125 куб. см, або електродвигуном потужністю не більше 4 кВт.
Також є ситуації, коли потрібно буде проходити позаплановий огляд у 2023 році:
- Після перереєстрації машини на нового власника – протягом 10 днів;
- Після дорожньо-транспортної пригоди;
- Після виявлення невідповідностей або несправностей під час перевірки на дорогах.
Законопроєктом Мінінфраструктури пропонується після закінчення воєнного стану в Україні додати такі терміни проходження ТО громадянами:
- Легкові авто, які перевозять до 9 пасажирів – кожні два роки;
- Нові легкові авто будь-якої пасажировмісності – перший техогляд через чотири роки після реєстрації, далі кожні два роки.
Останнє означає, що поліція отримає право вибіркової зупинки авто на дорогах. Якщо під час перевірки виникнуть підозри щодо технічного стану авто, машину доправлять до найближчого діагностичного центру МВС. Процедура платна, але якщо виявиться відсутність технічних несправностей та невідповідностей – за обстеження сплатить держава. В іншому випадку платити доведеться водію. Також в нього вилучать талон технічного огляду та відправлять на повторне техобстеження машини.
Наразі немає точних даних, який термін проходження ТО у 2023 році – навіть для тих категорій транспорту, яким потрібно пройти ТО обов’язково. Профільні портали роблять припущення, що вищевказаним категоріям буде потрібно пройти технічний огляд до кінця 2023 року.
Як проходитиме техогляд в Україні?
Провести технічний огляд авто в Україні у 2023 році можна буде на одній з понад 800 СТО, які мають сертифікати та можуть здійснювати технічне обстеження машини.
На які системи автомобіля перш за все дивляться фахівці на СТО під час техогляду:
- рама і кузов авто;
- шини;
- стан коліс та дисків;
- гальмівна система;
- рульове управління;
- підвіска;
- стан мостів та осей авто;
- освітлення та сигналізація;
- стан двигуна;
- вихлопна система;
- склоочисники;
- ремені безпеки;
- дзеркала;
- номерні знаки;
- зчіпний пристрій за його наявності.
Також під час обстеження звертають увагу на зовнішній вигляд авто. Це значить, що навіть за справності усіх систем машина, яка виглядає битою та іржавою, може не пройти ТО. Окрім зовнішнього вигляду, фахівці стежать, щоб авто було обов’язково споряджене вогнегасником та аптечкою.
Варто зауважити, що постанова КМУ №514 від 19.05.2023 вносить низку змін до процедури проходження ТО. Зміни покликані спростити та покращити проходження огляду. Про ці зміни – нижче.
Е-протокол
Після огляду авто фахівці на станції складуть електронний протокол (Е-протокол) та за потреби видадуть власнику машини паперову копію. Одночасно із цим інформація щодо ТО автомобіля заноситься в електронному вигляді до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
У МВС заявили, що реалізація системи Е-протоколів дозволить звести на нуль ймовірність вдалої підробки протоколу технічного огляду автомобіля.
Відеофіксація процесу проходження ТО
Тепер під час процедури технічного огляду фахівці повинні будуть ретельно фіксувати на відео весь процес для мінімізації корупційних ризиків. Доступ до матеріалів за замовчуванням будуть мати органи влади, органи місцевого самоврядування та правоохоронці.
Інші фізичні та юридичні особи також зможуть отримати до відеоматеріалів доступ – за умови подання відповідного запиту.
У якому випадку можуть відмовити у проходженні техогляду?
В деяких випадках документи про успішне проходження ТО можуть не видати або взагалі не прийняти машину на техогляд. Які можуть бути причини:
- Авто потрапило в серйозну ДТП та зазнало суттєвих ушкоджень – кожен такий випадок потребує окремої експертизи та дослідження.
- Автомобіль не відповідає чинним вимогам стандарту “Євро-4”; таким машинам не обов’язково зовсім не вдасться пройти ТО, але процес буде дуже ускладнено.
- Автомобіль, в конструкцію якого були внесені зміни, не зареєстровані у МВС (встановлене без погодження та реєстрації газобалонне обладнання та ін.).
- Автомобілі, в яких ще є реєстрація за кордоном (“червоні номери”), або які були ввезені до України у стані б/в – тобто “биті машини” з Європи або США.
Які документи необхідні для проходження техогляду?
Хоча перелік документів залежить від призначення та типу транспортного засобу, а також від особи що приїхала проходити техогляд (це може бути як сам власник, так і його представник) – є базовий набір документів, якій обов’язково повинен бути при собі:
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт);
- паспорт (для власника – фізичної особи) або довіреність (для представника – фізичної особи);
- копія свідоцтва про державну реєстрацію (для юридичної особи);
- посвідчення водія;
- поліс страхування автоцивільної відповідальності (ОСАГО);
- довідка про екологічний клас автомобіля (якщо є).
У залежності від типу авто та додаткового обладнання може бути потрібний документ про перевірку газобалонного обладнання (ГБО, за наявності), документ про дозвіл на встановлення спецсигналів та спецосвітлення (за наявності такого) та інше.
Вартість техогляду у 2023 році
Вартість техогляду буде залежати від типу транспортного засобу, його ваги, об’єму двигуна, екологічного класу, а також від регіону і станції, на якій буде проводитися перевірка.
У 2023 році технічний огляд обійдеться у наступну суму:
- легкові автомобілі – в середньому від 1120 грн;
- автобуси з масою понад 5 тонн, – в середньому від 1340 грн;
- вантажні машини з масою понад 12 тонн, – в середньому від 1440 грн;
- причепи в залежності від ваги – моделі до 10 тонн в середньому від 1120 грн, моделі від 10 тонн коштують в середньому від 1320 грн.
Тарифи на технічний огляд іншого транспорту не вибиваються за межі вказаних цін. Але вартість огляду може збільшитися, якщо на транспорт встановлено газобалонне обладнання, оскільки його інспекція та огляд проводяться окремо.
Чи є штрафи за відсутність техогляду?
Штраф за відсутність ТО у 2023 році буде передбачатися тільки для тих транспортних засобів, які повинні пройти його обов’язково. Якщо власник такого авто проігнорує техогляд, йому доведеться сплатити:
- 3400 грн за керування автомобілем з простроченим або непройденим ТО якщо порушення сталося вперше;
- 17 тис. грн із вилученням водійського посвідчення, якщо порушення сталося вдруге;
- 34 тис. грн, якщо правопорушення скоїла посадова особа.
Якими нормативними документами регулюється проходження техогляду зараз?
В Україні проходження технічного огляду авто наразі регулюється наступними нормативними актами:
- Наказ Мінінфраструктури №106 від 15.02.2012;
- Постанова Кабінету міністрів №137 від 30.01.2012;
- Постанова Кабінету міністрів №512 від 31.05.2012;
- Ст. 35 Закону України “Про дорожній рух”;
- Постанова Кабінету міністрів №514 від 19.05.2023.
Остання постанова Кабміну саме й спрямована на відновлення та удосконалення системи проходження техогляду в Україні.
Читайте також: