Минулого року найвідоміший маркетплейс Opensea повідомив, що 80% викарбуваних на їх платформі токенів є плагіатом та скамом. Це найпростіший спосіб обману – видати свою колекцію за популярну та нажитися на неуважних користувачах. Проте існують і інші види шахрайства. Про різновиди та пояснення роботи найпопулярніших схем пропонуємо ознайомитися у матеріалі.
Метод шахрайства Rug Pull
Один з способів обману у NFT – “раг” або ж Rug Pull. Це колекція, яка не має жодної цінності. Творці таких колекцій розповідають про перспективи розвитку та майбутнє проєкту. Тобто проводять хорошу рекламну компанію, а після зникають з усіма коштами після мінта. Інвестор же не отримує нічого.
Зазвичай такі колекції є швидкою копією вже існуючих проєктів. Творці Rug Pull створюють схожі арти та паразитують на їх успіху. Але іноді це унікальні й, на перший погляд, перспективні проєкти, що будуються не один місяць.
Нещодавно заарештували творця Rug Pull Mutant Ape Planet – копії Bored Yach Club. Холдерам обіцяли розіграші, нагороди та навіть землі в метавсесвіті. Соцмережі колекції наповнювали контентом, новими артами та оновлювали інформацію. Попри це, проєкт дуже швидко розпочав мінт та не зміг набрати достатню аудиторію за короткий термін. Однак, творець колекції Орельєн Мішель отримав близько 2.9 млн доларів та зник з усіма інвестиціями. Йому вдавалося переховуватися близько 10 місяців.
Обман на хвилі гайпу NFT
Цей підхід вважати підвидом попереднього. Шахраї створюють свої колекції-копії за декілька днів після гучного інфоприводу всередині NFT-світу. Найчастіше це випуск довгоочікуваної колекції або колекція, яка швидко зросла в ціні.
Наприклад, колекція на Solana від відомого ethereum-інфлюєнсера HGE під назвою ABC. Арти відображали дитячі малюнки з різними персонажами. Колекція не мінтилася, а одразу розміщалася на маркетплейсі Magic Eden з фіксованою ціною в 1.23 SOL. При цьому роялті автора становила 0%, тобто він не отримував кошти за перепродаж NFT.
Колекція одразу заполонила інфопростір і за тиждень ціна зросла в 5 разів, а згодом ще в 10. Менш ніж за місяць ціна 1 NFT виросла з 1.23 sol до 57 sol.
На фоні популярності цієї колекції почали з’являтися схожі. Намальовані в стилі дитячих малюнків мутанти, фрукти, машини, будинки, велосипеди тощо. Назви посилалися на оригінальну колекцію – СBA, ABC Degens, ABC House тощо.
Деякі колекції намагалися з’єднати декілька інфоприводів – ABC Quens після смерті королеви Великобританії чи ABC y00ts в честь мінта колекції Y00ts від відомих розробників.
Такі колекції створювалися буквально за декілька днів, не мали навіть Discord каналів. Акаунти у Twitter же мали до 1000, а іноді й до 100 підписників, значна частка яких була ботами.
Деякі колекції ставили мінімальне роялті у 2%, деякі у 10%. Деякі були безплатні, а деякі мали мінімальну міну в пару центів чи навіть доларів. Вони, відповідно, заробляли з роялті або одразу з мінта. Та деякі копії ABC мали 0% роялті та безплатний мінт. Як же вони заробляли?
Більшість колекцій на хвилі гайпу скуповували – вони мали неймовірну кількість торгів. Штучно створений попит підвищував ціну, інші користувачі біржі відчували упущену вигоду та докуповували на емоціях копії ABC.
Творці таких колекцій штучно підтримували торги, а після польоту вгору продавали свою частку NFT та залишали ринок.
Цей спосіб давав заробити всім, але був дуже ризиковий. Такі NFT швидко зростали в ціні, але так само швидко падали на дно. У таких випадках важливо було вчасно продати свої NFT.
Обман на Дрейн
Дрейн, від англ. “drain” – “злив” – найпростіший спосіб обману, під час якого шахраї викрадають всі активи з гаманця жертви. Особа своїми руками підтверджує відправку коштів, підписуючи транзакцію за фальшивому сайті.
Під час мінта користувач оплачує комісію за карбування. Часто особа не перевіряє інформацію про списання коштів, а машинально натискає кнопку підтвердження. Цим і користуються зловмисники.
Шахраї зазвичай створюють якісний сайт для фейкового мінта: хороший дизайн, імітація активності. До того ж шкала мінту NFT постійно зростає, тому складається враження активного карбування. Окрім цього часто зловмисники підігрівають аудиторію повідомленням у форматі “Залишилося всього 500 NFT, поспішайте”.
Довірлива особа натискає кнопку “Mint” та підписує транзакцію. Жертва думає, що оплачує комісію. Насправді ж вона підтверджує переказ активів на сторонній гаманець.
Іноді соцмережі хорошого проєкту можуть зламати. У такому випадку зловмисники в офіційних соцмережах викладають посилання на фальшивий мінт.
Сайт може бути як копією сайту проєкту або ж підробкою популярних маркетплейсів – наприклад, Magic Eden. Посилання таких сайтів відрізняється від оригінального, тому важливо завжди їх перевіряти. До того ж проєкти ніколи не розпочинають мінт без анонсу.
Іноді шахраї маскуються під адміністраторів проєкту і пропонують карбування NFT в приватному раунді. Нібито унікальна можливість для обраних підписників за зниженою ціною. Насправді ж це завжди шахраї. Колекції ніколи не пишуть в приватні повідомлення і не пропонують подібне. Всі анонси оголошують публічно в соцмережах проєкту.
Читайте також: