Муніципальна няня: як отримати компенсацію для догляду за дитиною
Покрокова інструкція як молодим батькам скористатися послугою "муніципальна няня".
Уже кілька років діє соціальна програма “муніципальна няня”, яка допомагає молодим батькам компенсувати частину витрат на догляд за дитиною до 3 років. Однак скористатися такою допомогою можуть лише сім’ї, у яких малюк потребує особливого догляду або один із батьків чи опікунів має інвалідність. У матеріалі розповідаємо про умови програми та як отримати компенсацію.
Муніципальна няня – це будь-яка людина, яка офіційно надає послуги догляду за дитиною, та має або може оформити ФОП для укладення угоди або договору про догляд за дитиною до трьох років. Тобто батьками/опікунам потрібно самостійно знайти людину, яка працює з дітьми легально, декларує свої доходи та сплачує податки. Тому з нянями, які отримують оплату готівкою за домовленістю, неможливо укласти договір про компенсацію від держави.
Хто має право на отримання “муніципальної няні”
Таку соціальну послугу можуть отримати батьки/опікуни дитини до трьох років, яка потребує додаткового догляду або якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи.
Дитина, яка потребує додаткового догляду це:
- Дитина з інвалідністю до трьох років;
- Дитина, хвора на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня;
- Дитина, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органу, потребує паліативної допомоги.
Компенсацію послуги “муніципальна няня” НЕ можуть отримувати:
- Батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу;
- Прийомні батьки, які вже отримують грошову допомогу від держави;
- Батьки двох і більше дітей до трьох років.
Сума компенсації за “муніципальну няню”
Компенсація становить розмір однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року (у 2023 році – 6700 грн). Батьки/опікуни отримуватимуть компенсовані гроші за кожну годину догляду за дитиною муніципальною нянею, але не більше ніж за 165 год на місяць. Тобто, якщо няня доглядатиме дитину умовних 200 год на місяць батькам/опікунам доведеться самостійно доплачувати за 35 год на місяць.
Для отримання компенсації, батькам або опікунам щомісяця до 5 числа необхідно надавати в місцевий структурний підрозділ управління соцзахисту населення (УСЗН) або ЦНАП докази оплати послуг няні. Якщо цього не зробити, то компенсація за послуги «муніципальної няні» за поточний місяць не буде виплачена.
Виплати проводяться щомісяця на той рахунок, який був вказаний під час подачі документів. Деталі оформлення послуги розповідаємо далі.
Читай КОШТ у Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися
Як скористатися послугою “муніципальної няні”
Першочергово необхідно самостійно знайти саму няню, яка буде доглядати за дитиною та укласти у письмовій формі договір (див. приклад договору). У договорі необхідно зазначити:
- назву послуги, її обсяг із зазначенням заходів;
- інформацію про дітей, за якими няня буде здійснювати догляд;
- інформацію про особу, яка здійснює догляд за дітьми;
- умови та строк надання послуги;
- сума винагороди за послуги;
- періодичність оплати праці;
- відповідальність сторін;
- місце проживання заявника послуги;
- місце проживання муніципальної няні (для ФОПів) або місцеперебування муніципальної няні (для юросіб).
Після цього батьки мають звернутися до місцевого ЦНАПу або підрозділу управління соціального захисту населення (УСЗН) із документами протягом місяця після підписання договору з нянею.
Подати заяву до УСЗН або ЦНАПу можна офлайн із паперовим пакетом документів або онлайн з електронним. У разі електронного способу всі документи мають бути заскановані.
У паперовій формі потрібно подавати такі документи (надіслати поштою або занести особисто):
- Заяву про надання компенсації послуги «муніципальна няня».
- Заяву про перерахування коштів для компенсації послуги із зазначенням рахунка в установі банку, вибраного заявником послуги «муніципальна няня».
- Копію договору між заявником послуги та муніципальною нянею.
- Документи, які підтверджують оплату послуг няні (чеки, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунка тощо).
До заяви додаються копії:
- Свідоцтва про народження дитини.
- Паспорта заявника.
- Документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер).
- Рішення компетентного органу про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною).
- Довідки про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок ІV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги (у разі потреби).
- Медичного висновку лікарсько-консультативної комісії про наявність у дитини інвалідності (для дітей з інвалідністю).
- Медичні довідки про встановлення групи інвалідності (для осіб з інвалідністю).
В електронній формі потрібно подавати такі документи (через офіційний вебсайт Мінсоцполітики або застосунок Дію – Google Play | App Store):
- Електронну заяву про надання компенсації послуги «муніципальна няня».
- Електронну заяву про перерахування коштів для компенсації послуги із зазначенням рахунка в установі банку, вибраного заявником послуги «муніципальна няня».
- Сканкопію договору між заявником послуги «муніципальна няня»та муніципальною нянею.
- Заскановані/завантажені документи, які підтверджують оплату послуг няні (чеки, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунка тощо).
До заяви додаються:
- Відомості про свідоцтво про народження дитини (серія, номер, дата видачі, прізвище, ім’я, по батькові дитини, прізвище, ім’я, по батькові батьків), номер актового запису в книзі державної реєстрації народження;
- Сканкопія документа, що підтверджує законні підстави проживання на території України (для іноземців та осіб без громадянства);
- Сканкопія рішення компетентного органу про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною);
- Сканкопія довідки про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги (у разі потреби);
- Сканкопія медичного висновку лікарсько-консультативної комісії про наявність у дитини інвалідності (для дітей з інвалідністю);
- Сканкопія медичної довідки про встановлення групи інвалідності (для осіб з інвалідністю).
На заяву та відомості, що подаються в електронній формі, накладається електронний цифровий підпис або Дія.Підпис заявника послуги «муніципальна няня».
Розгляд документів триває протягом десять робочих днів. Потім погоджують рішення про виплату або відмову компенсації. Про це повідомляють упродовж трьох робочих днів після його ухвалення.
Реєстраційний номер договору автоматично формується в електронній особовій справі, яку створюють згідно з даними заяви, поданої у паперовій чи електронній формі.
Читайте також:
Comments are closed.