fbpx
КОШТ

Колекторам заборонили приходити до боржників на роботу та ввели інші обмеження

Національний банк посилив вимоги етичнох поведінки щодо колекторів з огляду на скарги, зокрема – заборонив їм приходити на місце роботи боржника.

В Нацбанку зазначають, що попри ухвалення рік тому так званого «колекторського закону», який значно ускладнив життя колекторам, до регулятора продовжують надходити скарги від споживачів. Окремо наголосили про те, що велика кількість скарг надходить від клієнтів небанківських фінустанов (організації з видачі мікрозаймів). Тож НБУ розробив додаткові вимоги до поведінки колекторів.

Додаткові правила при взаємодії колекторів та боржників:

зустрічі з боржниками та іншими особами мають відбуватися добровільно після отримання окремої згоди на проведення кожної такої зустрічі. Зустрічатися за місцем роботи – заборонено.

якщо боржник надає персональні дані третіх осіб, зокрема близьких, це не означає їх безпосередню згоду на взаємодію. Такий дозвіл вони мають надати самостійно.

Боржникам та іншим особам дозволили фіксувати неправомірну поведінку колекторів та передавати зафіксовані факти до НБУ для перевірки дотримання вимог щодо етичної поведінки.


Читайте детально постанову Національного банку з відповідними змінами за посиланням.


Нагадаємо, минулого року прийнято закон, який регулює роботу колекторських компаній і встановлює вимоги до їх етичної поведінки зі стягнення боргів. А також відповідальність як кредиторів, так і колекторів, при порушенні нових правил.

Закон, перш за все, запровадив чіткі правила поведінки як для кредиторів, так і для колекторів під час врегулювання проблемної заборгованості:

  • дотримуватися етичної поведінки з боржником;
  • інформувати його у разі залучення колекторської компанії або відступлення права вимоги новому кредитору;
  • укладати договори лише з компаніями, включеними до реєстру колекторських компаній, який веде НБУ;
  • контролювати дії залучених колекторських компаній. За недотримання цих вимог передбачені штрафи.

Відтак, колекторам суворо забороняється:

  • взаємодія з боржником з 20:00 до 09:00 в будь-який день і у святкові, вихідні або неробочі дні – повністю. Заборонені, в тому числі дзвінки, зустрічі, повідомлення та інші форми взаємодії;
  • взаємодіяти з боржником понад два рази на добу;
  • застосовувати автодозвон понад 30 хвилин на добу;
  • заборонено передавати інформацію про борг боржника і його особисті дані третім особам, вимагати від родичів і знайомих взяти на себе борг, здійснювати дзвінки роботодавцям і сусідам. Заборонено також дзвонити контактній особі, яка заборонила колекторам і представникам кредитора з собою спілкуватися;
  • приховувати номер телефону або адресу, з якої здійснюється дзвінок або відправляється повідомлення;
  • погрожувати боржнику, шантажувати його, залякувати, шкодити майну або діловій репутації;
  • вводити боржника в оману щодо розміру заборгованості та наслідків невиконання зобов’язань.

До всього, колектори зобов’язані фіксувати кожну розмову з боржником. Ці матеріали мають зберігатися протягом трьох років. Також колектор при першій бесіді з боржником повинен представитися, назвати компанію, від імені якої діє, суму простроченої заборгованості, а також правову підставу свого звернення. При недотриманні будь-якої з цих умов боржник має повне право не спілкуватися з колектором.

Боржник також має право вимагати у колектора і кредитодавця документальні підстави звернення колекторів в паперовій формі. Ці документи повинні бути надані в семиденний термін. До цього колекторам суворо заборонено спілкуватися з боржником.

Тепер для зв’язку з боржником у колектора є тільки три способи. Телефоном – це дзвінки, відеопереговори за допомогою месенджерів, смс-повідомлення, електронні та голосові повідомлення. Особиста зустріч, місце і час якої повинні бути узгоджені. І третій спосіб – відправка поштових відправлень з позначкою “Вручити особисто” за місцем проживання або перебування чи за місцем роботи фізичної особи.

Використовувати погрози, шантаж, переслідувати, дзвонити з прихованого номера, дзвонити родичам, друзям, знайомим, колегам – категорично заборонено. По суті ніяких анонімних колекторів бути не повинно. Для цього Нацбанк створив Реєстр колекторських компаній, де вони мають зареєструватися протягом місяця.


Читайте також:

“Яке ви маєте право!?”: тепер працюватимуть лише сертифіковані колектори за чіткими правилами

Поділитися новиною: