Уявіть собі: українські товари повертають вам гроші! Це не магія, а Національний кешбек – програма, що повинна змінити споживчу поведінку українців. Громадяни можуть отримати 10% від вартості придбаних українських товарів, вітчизняні виробники – збільшений попит на їхні товари, а держава – більше зібраних податків, які спрямовуються на оборону та безпеку України.
У програмі беруть участь п’ять сторін: продавець, виробник, банк, застосунок “Дія” та покупець. Щоб покупець отримав кешбек, до програми повинні доєднатися всі сторони. Покупець – зареєструватися в Дії та дозволити банку передавати інформацію про оплату за українські товари, банк – надати можливість відкрити картку “Національний кешбек”, виробник – додати товар до переліку тих, на які нараховується кешбек, а торгівельна мережа – зареєструватися в програмі та продати цей товар.
Глобальні тренди аналогів “Національного кешбеку”
Схожі програми підтримки внутрішнього споживання є не тільки в Україні, а і в інших країнах світу. Що відрізняє наш підхід від світових практик? І які виклики залишаються актуальними для українців? Відмінності можуть проявлятися в системі (наприклад, за кордоном програми орієнтовані здебільшого на підвищення лояльності споживачів), у технологічних рішеннях, що спрощують транзакції, та в адаптації винагород до потреб та особливостей національного ринку.
Отож почнімо зі США. Національні програми повернення грошей у цій країні є складними системами, що в основному включають накопичення балів на основі сум транзакцій, повернення готівкою під час здійснення покупок, обмін бонусів на знижки чи наступні покупки, таким чином посилюється залучення споживачів. Також активно впроваджується практика онлайн-залучень, завдяки якій користувачі отримують бали за взаємодію з рекламою. На сьогодні в країні існує занепокоєння, що такі програми також потенційно можуть підірвати фінансову дисципліну.
Якщо розглянути Китай, то кешбек став поширеною маркетинговою стратегією в електронній комерції, хоча вона й спотворює правдивість онлайн-оглядів. Місцевими органами влади було запроваджено системи цифрових купонів. Така ініціатива націлена на стимулювання витрат у ресторанах та супермаркетах, і як показують результати, вона відмінно працює: витрати зросли на 3,1–3,3 юаня за кожен юань, який витрачає власне уряд. Окрім цього з’явилася програма безготівкового відшкодування, що спонукала повертати готівку в малих та середніх підприємствах.
Японія має трішки видозмінений погляд на національну кешбек-систему, оскільки вони не створюють окремих ініціатив для цього, а розглядають їх у напрямку вдосконалення цифрових платіжних систем та економічного відновлення. Наприклад, Society 5.0 містить частину, що зосереджена на інтеграції окремих цифрових технологій у повсякденні транзакції, щоб сприяти безготівковим платежам та стимулювати економічну активність. Також було запроваджено так звану цифрову готівку з метою покращення впливу на суспільство та економіку.
Кешбек як двигун внутрішнього виробництва
Національний кешбек охопив дійсно всю країну. Так, за даними з сайту програми, з 26 серпня і до 1 грудня 2024 р. до неї доєдналися 1579 виробників, що виробляють понад 325 тисяч різних товарів, на які можна отримати кешбек. За останні 5 днів літа 315 виробників виявило бажання долучитися та стали “першопрохідцями”. Вересень для програми видався найбільш «продуктивним»: за 30 днів до неї встиг доєднатися 901 виробник (у середньому 30 виробників на день). А от далі стрибок завершився: у жовтні-листопаді до програми доєдналися лише 363 компанії.
Тут варто сказати, що й приєднувалися виробники доволі нерівномірно: якщо на початку левова частка компаній, що доєдналися до кешбеку, були виробниками товарів харчування, то потім набагато більше було видавництв, виробників побутових товарів, косметики, будівельних матеріалів тощо.
Менше з тим, виробників харчових продуктів у програмі найбільше – 729 з 1579 виробників, за ними йдуть 161 виробник будматеріалів та 89 виробників медичних товарів.
До програми приєдналися також магазини по всій країні – понад 23 тисячі торгових точок. Найбільше їх у Києві, на Дніпропетровщині та Львівщині. Важливо, що програма працює навіть у прифронтових областях – від Харківщини до Херсонщини.
Проте переважно це великі мережі магазинів. Малі торговельні точки, що знаходяться на спрощеній системі оподаткування, до програми приєднатися не можуть. Як зазначала заступниця Міністра економіки України Надія Бігун, це «сприятиме детінізації економіки, адже долучитися до програми зможуть лише ті мережі, які працюють легально і сплачують податки. В програмі можуть брати участь торгові мережі та магазини, в тому числі онлайн-магазини, які є на загальній системі оподаткування і приймають платіжні картки для розрахунків. Також продавцю потрібно налаштувати РРО, аби фіскальний чек містив штрих-код товару». Проте залишається відкритим питання як залучити до програми малий та середній бізнес, який також є важливою частиною економіки України. Ще одне важливе питання – розширення програми Національного кешбеку в сільській місцевості, де великих торговельних мереж майже немає.
Українці можуть користуватися кешбеком через популярні банки, включаючи ПриватБанк, Ощадбанк і monobank. Від початку вересня, коли стартувала програма, українці вже накопичили понад 400 мільйонів гривень кешбеку, значну частину яких були виплачено в жовтні та листопаді.
Національний кешбек: споживацькі виклики та потенціал
Оцінка програми «Національний кешбек» з погляду споживачів виявляє чимало цікавих аспектів і водночас викликає неоднозначні враження.
Скільки українців долучилися до програми та на що вони витрачають накопичені кошти? Дані за два перших місяці її роботи — вересень і жовтень — свідчать про поступове зростання популярності. Проте, як показує аналіз, шлях до справжнього успіху ще довгий, якщо можливий.
У вересні 643 тис. українців отримали кешбек, а відповідно до опитування Центру Разумкова, станом на кінець вересня, 21% дорослих громадян України вже оформили віртуальну або фізичну банківську картку для участі у цій програмі. Загалом, у вересні українці отримали 37,2 млн грн виплат за програмою “Національний кешбек”. Понад 50% користувачів цими грошима поповнили мобільний рахунок, а 35% – оплатили комунальні послуги. У жовтні ситуація з використанням програми серед українців покращилась. Уже 1,22 млн українців отримали на рахунки 119,2 млн грн за програмою “Національний кешбек”, накопичені в жовтні за купівлю українських товарів. За другий місяць дії програми українці накопичили втричі більше коштів, ніж у вересні. Зросла середня виплата – з 57 до 97 грн на одну людину, однак середня виплата все одно залишається невеликою. По віковій структурі, кешбек накопичують українці до 45 років – 66% від всіх користувачів, середнього віку – 23% та старшого віку 60+ – понад 10%. За кешбеком у жовтні українці найчастіше купували хліб та кондитерські вироби, молочні продукти, безалкогольні напої, м’ясо, косметичні товари й товари для дому.
Показник | Вересень 2024 р. | Жовтень 2024 р. |
Кількість споживачів, які отримали кешбек | 643 тис. | 1,22 млн |
Загальні виплати уряду громадянам | 37,2 млн грн | 119,2 млн грн |
Середня виплата на людину | 57 грн | 97 грн |
Актуальну та цікаву статистику по тому, як українці витрачають кошти з програми “Національний кешбек”, надає Приватбанк. Найбільша частка (45,1%) йде на поповнення мобільного зв’язку, 35,5% – на оплату комунальних послуг, 7,8% – на оплату інтернет-послуг, і найменше (3%) – на оплату медичних послуг.
Отже, попри те, що кількість користувачів програми збільшилась, їх залишається небагато і середні виплати на кожну людину – низькі. Чому? На це є декілька важливих причин:
- Відсутність детальної інформації про програму, включно з інструкцією як оформити та активувати кешбекову карту. Повертаючись до опитування Центру Разумкова, 40% громадян України не беруть участь в програмі через відсутність детальної інформації про програму.
- Більше витрат – більший кешбек. Після реєстрації у програмі на картку можна отримати від 2 до 3000 гривень кожного місяця. Звісно, щоб отримати максимальну виплату, потрібно буде витратити на українські товари, що беруть участь у програмі, як мінімум 30 тис. грн за попередній місяць. Це класична логіка кешбеку, але вона не сприяє тому, що споживачі будуть більше витрачати.
- Незрозуміла логіка того, за які товари буде нарахований кешбек. Програма розповсюджується не на всіх, а лише на тих виробників, які самостійно в системі зареєструються і додадуть до неї свої товари. Продавці на власний розсуд маркують свою продукцію або повідомляють споживача, що саме цей товар підтримується Нацкешбеком. У програмі все відбуватиметься добровільно, немає єдиних стандартів маркування товару, це викликає нерозуміння та зменшує попит серед споживачів
- Регіональна несправедливість. У маленьких містах більшість споживачів надають перевагу товарам та послугам місцевих підприємців, які працюють на спрощеній системі оподаткування. Однак саме цей факт позбавляє їх можливості брати участь у програмі «Національний кешбек». Причина проста: програма охоплює лише продавців, зареєстрованих на загальній системі оподаткування. Внаслідок цього жителі невеликих населених пунктів опиняються у менш вигідному становищі. Їхній доступ до кешбеку значно обмежений, адже вибір товарів, за які нараховуються бонуси, суттєво скорочується
- Програма поширюється тільки на товари, але не на послуги
- «Деанонімізація» фіскального чека та часткове відкриття банківської таємниці. Дискусійне питання, але для деяких споживачів це може стати перешкодою для користування програмою.
Підсумовуючи, з боку населення, програма «Національний кешбек» має певну популярність, але є досить багато обмежувальних факторів, що перешкоджають участі громадян.
Як кешбек підтримує ЗСУ?
У часи війни, коли обороноздатність країни є пріоритетом, кожна гривня з бюджету має стратегічне значення. Військові видатки України фінансуються виключно з наших податків, адже міжнародні партнери спрямовують свої гранти і позики переважно на цивільні потреби: соціальні виплати, медицину, освіту, інфраструктурні проєкти тощо. Програма «Національний кешбек» є інструментом, який допомагає не лише підтримувати внутрішнє виробництво, а й фактично працює на армію. Як саме?
По-перше, кожен кешбек, отриманий українцем за купівлю товарів вітчизняного виробництва, стимулює внутрішнє споживання, а отже, зростають прибутки підприємств і суми податків, які вони сплачують до державного бюджету. Зібрані податки в результаті направляються на фінансування оборони та безпеки України. Чим більше громадян бере участь у програмі та купує українські товари, тим більше ресурсів держава може виділити на ЗСУ. По-друге, українська влада, розуміючи виклики сьогодення, працює над тим, щоб збільшити обсяг міжнародної фінансової допомоги, яку можна було б спрямувати на підтримку населення. Це дозволяє через перерозподільчий механізм спрямувати на військові потреби. Простими словами: чим більше грошей ми отримуємо від партнерів на соціальні потреби, тим більше податків українських громадян і бізнесу з цих коштів можна спрямувати на оборону.
Програма «Національний кешбек» — це амбітний крок до зміцнення економіки, підтримки населення, вітчизняних виробників та навіть підвищення обороноздатності країни. Вона показує, як сучасні економічні механізми можуть інтегруватися в національну стратегію виживання і розвитку під час війни. Наразі існує низка викликів, пов’язаних з ефективністю впровадження програми та її доступністю для всіх категорій населення.
Але чи зможе вона стати справжнім двигуном внутрішньої економіки? Це залежить від нас із вами — нашої активності, зацікавленості та готовності підтримувати українське.
Цей текст написанов рамках групового проєкту MPPG26: Жуль Олена, Коваленко Богдан, Сегеда Тетяна, Рак Михайло.
Також за темою: