Якщо розрахувати ринковий курс гривні до долара згідно з методикою індексу Біг-мака від видання The Economist, курс гривні має становити 20,74 грн/$. Курс розраховується з припущення, що ціна на ідентичний бургер Біг-мак від McDonald’s в усіх країнах має коштувати однаково.
Нині біг-мак в США коштує 5,69 долара. Відтак, при перерахунку в гривню за актуальним курсом в Україні Біг-мак мав би коштувати 234 гривні. Натомість реальна ціна Біг-мака в українському McDonald’s становить 118 гривень. Відтак, за логікою The Economist, реальний курс гривні до долара становить 20,74 грн/$, при якому американська ціна 5,69 долара буде 118 гривень в Україні.
Тобто The Economist вказує, що українська валюта недооцінена на 49,5% порівняно з фактичним обмінним курсом. Це восьма позиція з кінця у списку найбільш недооцінених валют світу.
Журнал The Economist публікує Індекс Бігмака щорічно з 1986 року. Українська гривня в індексі присутня з 2004 року. Втім, за всю історію реальний курс гривні жодного разу і близько не відповідав курсу згідно з розрахунками Біг-мака.
Індекс The Economist заснований на теорії паритету купівельної спроможності. В The Economist вважають, що цей індекс найкраще оцінює купівельну спроможність різних валют за допомогою вартості Біг-маку, придбати який можна в більшості країн світу. До того ж, сам Біг-мак містить достатню кількість продовольчих компонентів (хліб, м’ясо та овочі), аби охопити низку сфер господарства.
Так, індекс дуже спрощено демонструє теорію обмінного курсу, однак він не враховує купи важливих показників: вартість виробництва, вартість оренди, заробітну плату і так далі. Враховувати ці показники варто для визначення реальних цін, а не номінальних.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Також за темою: