fbpx
КОШТ

Енергетики пояснили, чому графік відключень дуже залежить від погоди

Вперше в історії української енергосистеми сонячні електростанції (СЕС) стали ключовими для балансування системи. Про це розповіли в державній компанії “Укренерго”, яке управляє енергосистемою.

У 2022 році СЕС займали близько 5% від загального обсягу генерації в Україні. Зараз цей відсоток значно вищий. Втім, не шляхом різкого збільшення площі сонячних панелей, а через руйнування росіянами інших видів генерацій — теплоелектростанцій (ТЕС) та гідроелектростанцій (ГЕС).

Однак на ефективність роботи сонячних електростанцій дуже впливає погода, адже вони залежать від ступеня хмарності та кількості сонячних променів, які досягають поверхні землі. При цьому промені, які проходять через хмари, заломлюються та падають на панель під іншим кутом.

Крім цього, важливим погоднім фактором є дощ: дощові хмари зводять генерацію сонячної енергії нанівець.

Щобільше, сильна спека також негативно впливає на роботу сонячних панелей і за надвисоких температур вироблення сонячної енергії може зменшуватися. При цьому влітку споживання збільшується через використання кондиціонерів. Відтак у спекотні місяці графіки відключень можуть бути жорсткішими.

До всього, сонячний день впливає на енергозабезпечення не лише вдень, а й увечері. За наявності достатньої кількості електроенергії гідроакумулюючі станції можуть за день накопичили воду і спрацюють її під час вечірніх годин.

Раніше під час вечірнього зростання споживання диспетчер просто давав команду на включення в роботу додаткового енергоблока на теплоелектростанції. Нині ця можливість відсутня, оскільки росіяни зруйнували майже всі великі ТЕС. Пізніше збільшувати виробництво електрики під час піка споживання дозволяли ГЕС, але вони також суттєво пошкоджені ракетними обстрілами. Ті ГЕС, що залишилися, працювали на межі можливостей завдяки паводку. Зараз водопілля йде на спад і скоро закінчиться.

Ситуацію погіршує потреба планових ремонтів блоків атомних електростанцій на фоні недостатнього імпорту.

Як наслідок, експерти прогнозують дефіцит електроенергії ще на кілька років, оскільки швидко відновити електрогенерацію не вийде.

Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися


Також за темою:

Поділитися новиною: