Отримати дозвіл на зброю може громадянин України, який досяг повноліття та немає медичних протипоказань. Які існують вимоги та спеціальна, щоб отримати дозвіл на зброю – розповідаємо далі.
Фактично, в Україні немає процедури отримання мисливської зброї для самозахисту. Звичайні громадяни можуть отримати дозвіл лише на мисливську зброю для полювання, спортивної стрільби, навчання тощо. Адже дозвіл на володіння більшістю видів зброї для самооборони необхідний саме працівникам поліції, військовим, держслужбовцям, журналістам, депутатам та інших публічним особам.
Які закони регулюють отримання дозволу на зброю в Україні
Механізм отримання та зберігання зброї в Україні регулюється наказом МВС за №622 та наказом МВС за №379-дск. Втім, із початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, МВС спростило порядок отримання зброї на період воєнного стану та на 10 днів після його закінчення/скасування. Однак спрощена процедура застосовується винятково до мисливської вогнепальної зброї та боєприпасів до неї.
Зверніть увагу, краще спочатку отримати дозвіл на мисливську вогнепальну зброю, оскільки тоді можна буде купувати холодну не отримуючи додатковий дозвіл на зброю. У разі отримання спочатку дозволу на холодну мисливську зброю, доведеться отримувати дозвіл на вогнепальну окремо.
Види зброї в Україні: які потребують дозволу, а які ні
Повнолітні громадяни України (від 18 років) можуть без спеціальних дозволів володіти:
- пневматичною зброєю калібром менш як 4,5 мм і швидкістю польоту кулі нижче 100 м/с;
- револьверами та пістолетами під патрон Флобера;
- ножами побутового призначення (магазин має надати витяг або будь-яке підтвердження, що ніж саме побутовий);
- газовими балончиками для самооборони (крім тих, які використовують правоохоронці).
На іншу вогнепальну (мисливську), травматичну, холодну та газову зброю потрібно отримувати спеціальний дозвіл на зброю.
Мисливська вогнепальна зброя може бути:
- довгоствольною нарізною;
- довгоствольною гладкоствольною;
- довгоствольна комбінованою.
Дозвіл на придбання мисливської гладкоствольної зброї можливо отримати лише з 21 року, а на придбання мисливської нарізної зброї – з 25 років.
З 18 років є змога отримати дозвіл тільки на придбання холодної, вихолощеної, пневматичної зброї, а також дозвіл на придбання та зберігання (носіння) газових пістолетів.
Громадянин України може мати будь-яку кількість зброї, але зобов’язаний забезпечити її належне зберігання (забезпечити схоронність).
Хто не може отримати дозвіл на зброю в Україні
Органи поліції не мають права видавати дозволі на зброю (придбання, зберігання та носіння) у таких випадках:
- отримувач зброї є неповнолітнім або його вік не відповідає вимогам для отримання того чи того виду озброєння;
- отримувач є недієздатним або обмежено дієздатним;
- отримувач має медичні протипоказання для використання зброї, як-от проблеми з наркотиками, психічні захворювання, тяжкий цукровий діабет, астено-невротичний синдром, перенесені хвороби нервової системи, істерія, параліч, порушення координації рухів, вестибулярного апарату, поганий зір (нижче 0,08 на найкращому оці – проте дозволена корекція за допомогою лінз або окулярів);
- отримувач двічі й більше разів порушував громадський порядок, зловживає спиртним, вчиняв домашнє насильство (задокументоване);
- отримувач має непогашену або не зняту в установленому порядку судимість;
- відсутність в отримувача права, визначеного актами законодавства, на придбання, зберігання і носіння зброї.
Як отримати дозвіл на зброю в Україні
Дозвіл на зброю складається із двох чинників – дозвіл на придбання зброї та дозвіл на зберігання і носіння зброї.
Отримати дозвіл на придбання зброї можна лише офлайн. Для цього потрібно звернутися до територіального підрозділу Національної поліції України з наступним переліком документів:
- заява щодо видачі дозволу на придбання зброї на ім’я керівника органу поліції за місцем проживання;
- заповнена картка-заява (отримується в поліції);
- медична довідка форма 127/о;
- довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їхнього застосування (надається як приватними, так і державними центрами для навчання);
- квитанція про оплату послуги отримання дозволу на купівлю зброї (вартість 46 грн);
- копії 1, 2 та 11 сторінок паспорта громадянина України (для осіб, які мають ID-паспорт, – копії паспорта та витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання).
Дозвіл на придбання зброї оформлюється після всіх, встановлених законом, перевірок поліції. Термін оформлення документа та проведення перевірок не має перевищувати 1 місяць.
З дозволом на придбання можна звернутися до збройового магазину та обрати потрібний вид зброї. Перша частина дозволу залишається у збройового магазину. Натомість магазин має надати її дублікат покупцю.
Після придбання зброї необхідно отримати дозвіл на її використання та зберігання в тому ж підрозділі Національної поліції, де було отримано дозвіл на придбання.
Власник озброєння має подати до підрозділу поліції наступні документи:
- Заяву щодо видачі дозволу на зберігання та носіння зброї на ім’я керівника органу поліції;
- Дві фотокартки розміром 3 х 4 см;
- Дублікат дозволу з відміткою магазину про продаж зброї;
- Квитанцію про сплату адміністративної послуги (вартість 56 грн);
- Договір страхування;
- Довідку про здійснення експериментального відстрілу зброї (надається магазином).
Після розгляду документів (до 15 днів), Національна поліція видає дозвіл на зброю – зберігання та носіння зброї. Він має вигляд книжечки, зображення нижче.
Читайте також: