Верховна рада врегулювали роботу колекторів: етичний кодекс і жодних дзвінків вночі
Колекторам визначили чіткі правила: офіційній реєстр, етичний кодекс, жодного шантажу і штрафи до 100 тисяч за порушенняКо
Верховна Рада прийняла в другому читанні та і цілому законопроект №4241 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості”. Законом вперше чітко врегулювали роботу колекторських компаній та кредитодавців під час врегулювання простроченої заборгованості.
Законопроєкт визначає регулятора, який наглядатиме за діяльністю колекторських компаній. Ним буде НБУ. Упродовж трьох місяців після набрання чинності законом НБУ створить публічний Реєстр колекторських компаній, в якому повинні зареєструватися усі без винятку гравці цього ринку.
Кредитодавцям – банкам та фінансовим компаніям – буде заборонено працювати з колекторами, які не зареєстровані у Реєстрі.
Упродовж першого місця роботи Реєстру всі юридичні особи, які займаються врегулюванням простроченої заборгованості, зобов’язані у ньому зареєструватись. Така реєстрація надасть їм статус колекторської компанії відповідно до закону. Доступ до Реєстру повинен бути цілодобовим та безоплатним для усіх громадян.
Національний банк здійснюватиме нагляд за додержанням колекторами законодавства щодо захисту прав споживачів фінансових послуг, встановлюватиме додаткові вимоги до взаємодії зі споживачами, розглядатиме звернення громадян, захищатиме їхні права у разі порушень.
У законі також прописані правила етичної поведінки колекторів – тепер жодних дзвінків серед ночі і спроб стягнути борги через родичів.
Що заборонено колекторам
Колекторам забороняють для врегулювання простроченої заборгованості зазіхати на права і свободи боржника, а також його близьких чи представників.
У законі згадується, зокрема, заборона на шантаж, погрози та дії, які можуть зашкодити життю, здоров’ю чи діловій репутації.
Колекторам напряму заборонили взаємодіяти з боржником чи його близькими за власною ініціативою в період з 20 години вечора до 9 години ранку, а також у вихідні, святкові та неробочі дні. Також колекторам не можна взаємодіяти з боржниками більше двох разів на добу (якщо вони самі не дали на це згоду).
Колектори не мають права приховувати номер телефону, з якого телефонують боржнику, або адресу, з якої йому пишуть; використовувати функцію автоматичного додзвону більше 30 хвилин на добу; повідомляти про заборгованість третіх осіб (якщо можливість взаємодії з ними не була прописана у кредитному договорі).
Окрім того, колектори повинні фіксувати кожну взаємодію з боржником за допомогою відео або звукозаписувального пристрою. Такі записи колекторська компанія має зберігати упродовж трьох років з моменту взаємодії.
Колекторам також заборонили обробляти персональні дані осіб боржника та пов’язаних із ним осіб, які не давали на це згоду. Наприклад щодо графіка роботи, місць та часу відпочинку, зустрічей з друзями та рідними тощо.
Що дозволено колекторам
Для врегулювання простроченої заборгованості колектори, згідно з законом, можуть вдаватися до телефонних та відеопереговорів, а також особистих зустрічей. При цьому проведення таких зустрічей можливе лише з 9 години ранку до 19 години вечора і лише за умови, якщо боржник надав на це письмову згоду або висловив готовність зустрітися під час телефонної розмови. Місце і час такої зустрічі підлягають обов’язковому попередньому узгодженню.
Колектори можуть зв’язуватися з боржником за допомогою текстових і голосових повідомлень, а також за допомогою поштових відправлень із позначкою “Вручити особисто” – за місцем проживання чи місцем роботи.
Під час першого спілкування з боржником представник колекторської компанії повинен буде назвати своє ім’я, суму простроченої заборгованості, а також правову підставу свого звернення. Після цього боржник зможе витребувати відповідні документи у кредитодавця, і той має надати їх упродовж 7 робочих днів. До цього часу якимось чином взаємодіями з боржником щодо стягнення боргу заборонено.
За недотримання правил етичної поведінки колекторів загрожує штраф від 51 тисячі до 102 тисяч гривень. Поскаржитися на незаконну поведінку колекторів боржники зможуть до регулятора діяльності колекторських компаній – Національний банк.
Comments are closed.