В Україні планують запустити першу платну автомагістраль. Йдеться про трасу від Ковеля до міжнародного пункту пропуску “Ягодин–Дорогуськ” на кордоні з Польщею. Про це повідомив заступник міністра розвитку громад і територій Сергій Деркач.
За його словами, цей проєкт став першим прикладом дороги, яку держава розглядає для реалізації у форматі державно-приватного партнерства. Магістраль планують реконструювати та розширити до чотирьох смуг руху. Польща зі свого боку вже будує автобан, і українська частина мала б логічно продовжити його до Ковеля, де перетинаються залізничні та автомобільні маршрути.
Водночас терміни реалізації планів, скільки років займе будівництво й коли дорогу введуть в експлуатацію наразі немає.
Вибір напрямків до пунктів пропуску на кордоні пояснюють високою інтенсивністю руху: для окупності проєкту потрібно чітко розуміти потенційний трафік і зацікавленість водіїв у користуванні дорогою.
Деркач зазначив, що уряд розглядає кілька варіантів майбутніх доріг, які можуть бути передані приватним компаніям на умовах концесії. За його словами, платні траси – один із найефективніших способів залучення інвестицій, тим паче йдеться не про звичайний ремонт, а про повне оновлення та будівництво нових магістралей.
Як планували запускати платні дороги раніше
Варто зазначити, що уряд уже неодноразово анонсував запуск платних доріг в Україні – ще з 2013 року обговорювали платні магістралі, проте на практиці їх досі не побудовано.
Зокрема, тодішній голова агентства Укравтодор Євген Прусенко заявляв, що готують “три–шість” концесійних проєктів платних доріг – зокрема, планувалися дороги навколо Києва, трасa “Рівне–Броди–Львів–Краковець”, а також шляхи до Одеси, Криму, з Харкова до півдня тощо.
Також у 2017 році тодішній міністр інфраструктури Володимир Омелян заявив, що перші платні дороги України можуть з’явитися “не раніше 2019 року”. В якості пілотних планувалися маршрути як‑от від Львова до Краковця або Київ–Умань.
У червні 2018 року Омелян обіцяв до 2030 року побудувати 10 автобанів європейської якості, деякі з яких мали бути платними.
У жовтні 2019 року тодішній міністр інфраструктури Владислав Криклій називав серед потенційно платних маршрутів дороги: Львів‑Краковець, Київська кільцева, Київ–Біла Церква. Але вони так і не стали платними.
Читайте також