У червні внаслідок атаки російських безпілотників зруйновані дві нафтобази мережі АЗС “ОККО”. Загалом по країні з 2022 року атаковано понад 50 нафтосховищ та нафтопереробних об’єктів. Втім, це не матиме великих наслідків для наявності пального на АЗС.
Попри руйнування автопаливний ринок функціонує як годинник. Понад це, в країні перманентний профіцит всіх марок пального. Таку оцінку дає директор консалтингової групи у сфері енергетики “А-95” Сергій Куюн.
За його словами, з 2022 року нафтобази майже не використовуються – хіба ситуативно для перевантаження з залізниці у бензовози. Втім, нафтобази мають залишки і пари нафтопродуктів, які гарно горять. Тож при атаках це виглядає ефектно, але має нульовий вплив на ринок через децентралізацію поставок.
“В цьому особливість паливного ринку – у його децентралізованості. Тисячі заправних станцій, бензовозів, цистерн, терміналів та термінальчиків, десятки струмочків постачання через кордон”, – пояснив Куюн.
Більше того, після руйнування цих двох нафтобаз мереж “ОККО” вирішила повністю перейти на роботу “з коліс”, тобто без накопичення пального на нафтобазі.
Разом з цим, найближчим часом ціни на дизель та бензин можуть підвищиться на 1,5-2 гривні. Втім, відбудеться це не через руйнування, а у зв’язку зі зростанням розміру акцизів. Нині відповідний законопроєкт активно рухається у Верховній раді.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Також за темою: