Податкова амністія завершується: як встигнути задекларувати майно та активи
Усі деталі податкової амністії та інструкція з декларування активів за її умовами
До 1 березня 2023 року українці можуть легалізувати “сірі” доходи, сплативши лише незначний збір без покарання за несплату повноцінних податків. Адже в березні завершиться термін податкової амністії, яка дозволяє задекларувати все рухоме та нерухоме майно без пояснень, як саме його придбали. Про те, як варто задекларувати майно та активи, поки ще діє податкова амністія, та про її справжній сенс для громадян, розповідаємо далі в матеріалі.
Навіщо потрібна податкова амністія
Податкова амністія – спеціальне декларування – це можливість добровільно легалізувати статки, з яких частково або повністю не сплачені податки, та уникнути відповідальності за ухилення від оподаткування.
Якщо простіше: ця кампанія дозволяє фізичним особам вивести свої доходи, майно, активи з тіні (тобто, всі “сірі” джерела доходу) без необхідності пояснювати перед податковими органами, як ці доходи чи активи накопичились. Після цього держава не вимагатиме в людини пояснень щодо походження її статків і не зможе вимагати, аби людина доплатила за ці статки податок. Більше того, згідно з законом довідки про декларування під час амністії має бути достатньо для підтвердження походження коштів при розміщенні депозиту чи купівлі автомобіля та житла.
Хто може задекларувати свої доходи
Подати декларацію про доходи мають право фізособи, які мають місце проживання в Україні (резиденти), або, які мали його на момент отримання активів/майна.
Це можуть бути підприємці, які ухилялися від сплати податків чи занижували свої активи, щоб менше їх сплачувати, або ж підприємці, які працювали взагалі без жодної реєстрації.
Крім них, будь-які працівники, що отримували зарплатню в конвертах (або її частину), та неофіційні закордонні заробітчани теж можуть бути декларантами.
Важливо: право на автоматичну амністію активів мають лише ті фізособи, що не скористалися правом подати декларацію раніше. Тобто, задекларувати свої гроші та власність можна лише один раз та лише фізичним особам.
Які активи та майно можна задекларувати
Внести до своєї декларації можна:
- Валютні цінності: банківські метали, національна валюта (гривня) та іноземна валюта (окрім готівки);
- Цінні папери та/або фінансові інструменти;
- Рухоме та нерухоме майно: земельні ділянки, об’єкти житлової і нежитлової нерухомості (і навіть, об’єкти незавершеного будівництва);
- Права на отримання дивідендів, процентів чи іншої майнової вигоди;
- Частки в майні юридичних осіб, зареєстрованих в Україні або за кордоном.
Не потрібно декларувати:
- Автомобіль у власності фізособи, який призначений для особистого некомерційного використання (не стосується транспорту для перевезення понад 10 осіб, легкового автомобіля з об’ємом двигуна не менше 3 тис. куб. см або вартістю понад 2,5 млн грн, мотоцикла з об’ємом двигуна більше 800 куб. см, літака, гелікоптера, яхти та катера);
- Квартиру, площа якої менше 120 квадратів або майнові права на неї;
- Житловий будинок, площа якого до 240 квадратів або недобудований будинок такої площі (лише на наявності та права власності на земельну ділянку);
- Нежитлові будівлі некомерційного призначення або недобудовані житлові будівлі некомерційного призначення площею до 60 квадратів.
- Земельні ділянки, розмір яких не перевищує норми безоплатної передачі, згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України;
- Інші активи до 400 тис. грн.
Важливо: відповідно до закону про детінізацію доходів, українці, які мають статки, розміром понад 400 тис. грн мають вибрати: або задекларувати все, що мають, за зниженою ставкою податку, або амністувати лише частину, але без декларації і безкоштовно. Якщо ваші активи перевищують вищевказані ліміти, то декларувати доведеться увесь розмір, а не частину перевищення. Так само доведеться сплатити збір з усього розміру активів.
Ставки під час податкової амністії
Залежно від декларованих активів, відрізняються і ставки податкової амністії:
- 9% – на активи, що знаходяться за кордоном;
- 5% – на активи в банках України та активи, які загалом зареєстровані/перебувають в Україні (для декларування готівки – її необхідно покласти на спеціальний рахунок у банку та отримати з цього банку відповідну виписку. Спецрахунок можна відкрити в майже будь-якому великому українському банку, зокрема, у відділеннях Приватбанку: документи для відкриття);
- 2,5% – на кошти, вкладені в державні облігації України терміном на один рік (придбаних від 1 січня 2021 року до 1 березня 2023 року).
Сплатити узгоджену суму податків необхідно одним платежем протягом 30 днів із дати подання декларації або в розстрочку впродовж трьох років трьома рівноцінними платежами. Несвоєчасна сплата збору дорівнює анулюванню амністії та позбавлення державних гарантій, зокрема, про звільнення від відповідальності.
Як задекларувати активи та майно
Для подання добровільної декларації спершу авторизуйтеся в Електронному кабінеті платника за допомогою КЕП (кваліфікованого електронного підпису) або Дія.Підпису.
Далі виберіть меню «ЕК для громадян», розділ «Одноразова (спеціальна) добровільна декларація» та натиснути кнопку «Створити».

Після цього відкриється екранна форма Декларації, в яку варто внести всі необхідні про себе дані. Перейти до необхідного розділу можна у верхній частині вікна.

На кожен розділ – свій вид активу. Вам потрібно внести всі відомості про актив та його оцінку, так ви отримаєте розрахунок податку, який потрібно сплатити.
Загалом у декларацію можна внести такі активи:
- валютні цінності;
- земельні ділянки;
- нерухомість (квартири, будинки, офісна та складська нерухомість тощо);
- транспортні засоби (машина, мотоцикл, мікроавтобус тощо);
- інше рухоме майно;
- паї, корпоративні та інші майнові права, об’єкти інтелектуальної власності;
- цінні папери та фінансові інструменти;
- права на дивіденди тощо;
- інші активи.

Після заповнення декларації, її необхідно підписати електронним підписом та натиснути на опцію “Відправити”.
- Зразок заповненої Декларації БЕЗ сплати збору – за цим лінком.
- Зразок заповненої Декларації ЗІ сплатою збору трьома рівними частинами – за цим лінком.
Протягом 20 днів Державна податкова служба перевірить наявність ваших активів та правильність ставок, які ви вказали. Після перевірки в Електронний кабінет надійде повідомлення про реквізити для сплати податків та QR-код із кодом платежу.
У разі виникнення помилок – програма повідомить вам та запропонує внести зміни.
Post a comment
No Comments