Парламент зобов’язав банки провести пільгову реструктуризацію валютних кредитів
Банки змусили провести конвертацію валютних іпотечних кредитів в гривневі за пільговим курсом, зниженою ставкою та прощенням штрафів та пені.
Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт № 4475, який змушує банки провести конвертацію валютних іпотечних кредитів в гривневі за пільговим курсом, зниженою ставкою та прощенням штрафів та пені.
Підтримали депутати і пов’язані із ним законопроєкти № 4398 (банкрутство боржника за валютним кредитом без залучення арбітражного керуючого і можливість встановлення в суді мінімальної суми погашення заборгованості за кредитом) та № 4399 (звільнення від сплати 18-процентного податку на доходи фізичних осіб із прощеного боржникові кредиту).
Обов’язковій реструктуризації підлягають кредити, по яким не було прострочки на 1 січня 2014 року (тобто по яким позичальники платили при курсі 8 грн/$), при умові, що площа житла не перевищує встановлені депутатами «соціальні» норми – до 140 кв. м для квартир та 250 кв. м – для будинків.
Поточна несплачена сума валютних кредитів позичальників буде конвертована в гривневі по середньому курсу між датою отримання кредиту (умовні 5,05 грн/$) і курсом на день реструктуризації (умовні 28 грн/$), тобто приблизно по 16,5 грн/$.
Після цього кредитор має заднім числом зарахувати сплачені раніше пені і штрафи в рахунок погашення основної суми боргу позичальника, а несплачені – списати. Також він має перерахувати усі процентні платежі по кредиту, які проводилися за договірною ціною, за новою зниженою законом ставкою (12-місячний валютний UIRD; тобто фактично кредитна ставка зменшується до депозитної) і отримані ретроспективно переплати також зарахувати в сплату тіла кредиту.
На отриману після цих обрахунків гривневу суму боргу буде нараховуватися пільгова гривнева ставка (12-місячний UIRD+1%; зараз це сумарно 9,42%), а сам борг потрібно буде сплатити за 10 років.
Жорсткі вимоги стосуються і ФГВФО, і усіх компаній, які викупили іпотечні борги у банків та ФГВФО.
Мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті, який мав завершитися 21 квітня, продовжено – він втратить чинність лише через п’ять місяців з дня набрання чинності нового закону.
Comments are closed.