fbpx
Огляд додатку для підприємців Fairo: прекрасний задум з поки сирим виконанням (оновлено)

Рік тому в Україні запустили додаток для підприємців Fairo і кілька місяців тому в нього додали банківські функції. А вже в серпні медіа захопила рекламна хвиля додатку, як ідеального рішення для підприємців. Тож чи є сенс платити 199 гривень в місяць за нього  – розбираємося в огляді.


Після публікації огляду свою позицію надала команда додатку. Визнаємо, інколи проблема не в самому додатку, а в комунікації. Мова в першу чергу про бонусні гроші при реєстрації чи подальших діях. Виявляється, вони зараховуються через 2 тижні. Дивно сприймається цей термін, але якщо так – то хочеться бачити це червоними літерами поруч з інформацією про бонус. Всю позицію читайте в кінці матеріалу.


І, спочатку, ми з щирістю написали в заголовок словосполучення “сирим виконанням”. Втім, після публікації огляду отримали позицію команди додатку і констатуємо: часто проблема в комунікації, а не додатку.

Для кого Fairo і що вміє

Додаток Fairo — це мобільне рішення “все в одному” для офіційно зареєстрованих ФОП 3-ї групи, на спрощеній системі оподаткування, які не є платниками ПДВ та не мають найманих працівників.

При реєстрації Fairo відразу відкриваються рахунки в гривні, доларах та євро в Райффайзен банку. По факту, це його продукт і є, але спільно з сторонньою IT-компанією. Всі банківські транзакції з цих рахунків будуть автоматично підтягуватися в бухгалтерію для розрахунку податків і подання звітів. І всі оплати за цим рахунком можна робити відразу в Fairo.

Можна підключити також бізнес-рахунки Приватбанку, Укрсиббанку та Альфа-банку для ведення бухгалтерії, або ж додавати транзакції вручну.

Також можна виставляти рахунки і обміняти валюту. До слова, по реальному вигідному курсу.

Що по грошам?

Перші 2 місяці користування безкоштовно, далі 199 гривень на місяць. Випуск віртуальних карт до рахунку та однією пластикової безкоштовно. Випуск другої пластикової картки та наступних – 150 гривень. Зарахування грошей на рахунки Fairo – безкоштовно і SWIFT в тому числі. Перекази про Україні на IBAN рахунки безкоштовно. Зняття готівки в українських банкоматах також безкоштовно. Платіж SWIFT  – 0,2%, але не менше 30 доларів чи євро та не більше 250 доларів чи євро.

А ще нині обіцяють 300 гривень вітального бонусу при реєстрації.

Як зареєструватися

Після встановлення додатку з  App Store і Google Play  впершу чергу пропонує верифікацію. Що цікаво, для реєстрації можна використати лише ID-карту і закордонний паспорт, а звичайний паперовий паспорт-книжку не можна.

На першому етапі ці документи потрібно сфотографувати і це відбувається мега-швидко і зручно. Порівнюючи з низкою інших банківських сервісів під час реєстрації – набридне обирати вірний ракурс для той зеленої рамки, аби камера зробити фото. Натомість, у Fairo камера швидко фокусується і відразу розпізнає всі дані з документи та підтягує їх в анкету.

А далі обов’язкова відеоверифікація. Відразу, або ж можна запланувати певний час. Верифікації з додатком “ДІЯ” чи банкID не має.

І тут зустрічають перші глюки додатку. Під час розмови з оператором відео зависає, особливо під час  перемикання з фронтальної на основну камеру для фотографування документів. Єдиний вихід – розірвання дзвінка і повторний дзвінок. І з огляду на впевненні підказки оператора змінити Wi-Fi зв’язок на мобільний, такі глюки стандартні. Що цікаво, після кожної спроби дзвінка додаток  переходив до етапу  перевірки документів, що займало десь 1 хвилину. І так кожного разу.

Після відеоверифікації додаток знову просить зачекати 10 хвилин допоки перевіряються документи, що затягнулося на кілька годин. Перейти до наступного кроку вдалося лише з допомогою оператора.

Після цього обов’язковий підпис договору на обслуговування електронним цифровим підписом.

Як сам додаток?

Відчувається, що він продуманий та зручний/  Та лише у випадку, якщо користуватися рахунками в Райффайзен банку. Хоч і заявлена можливість підключити бізнес-акаунти Приватбанку, Укрсиббанку та Альфа-банку, на практиці це зробити не вдалося. Для справедливості зазначимо, підключали Приватбанк. І під час спроби додаток просто вибило і далі вже підключити не дозволяло – повідомляючи, що “Ви вже використовували ці дані для підключення цього постачальника”.  Якщо не рахунки Райфу – то ще можна заносити кожну транзакцію вручну. Тож ця функція відпадає і навіть протестувати не вдалося.

Також не вдалося протестувати сплату податків з Fairo – після внесення всіх даних ця кнопка просто була неактивною і жодні рухи цього не змінили. Потенційно, це може трапитися через нульовий баланс – але ж про це б логічно було повідомити користувача, а не банально не працювати взагалі.

Оновлено: як пояснили представники Fairo, кнопка активізується в момент щоквартальної подачі. І цю функцію можна буде протестувати 1 жовтня. 

Також трохи дивно виглядає додаток для підприємців і відразу віртуальна картки фізичної особи. Але то швидше через очікування. Очікуєш бізнес – а в додаток ще і банкінг фізичної особи. Та логіку зрозуміти можна – аби закільцювати в екосистемі Райфу, а не віддавати клієнта картковим сервісам того ж Монобанку. До всього, дивні ліміти у 25 тисяч на ліміт покупок і зняття готівки за карткою. Можливо це лише для віртуальної картки і допоки не буде фізичного пластику – але з огляду на дуже обмежений функціонал керування картками  це швидше стандарт. До речі, з керування картками доступне лише встановлення меншого ліміту, змінити PIN і тимчасово заблокувати).

Оновлено: команда зазначила, що ліміт можна таки збільшити в налаштуваннях додатку. Перевірили – таки можна. Але з цим меню точно щось не так – якщо ми заплуталися, хоч і є користувалися десятками додатками для тестування. Можливо, через коли деяких підказок, які зливаються з основним фоном.

Створення рахунків зручне та функціональне, а от далі взагалі щось дивне. Якщо створений рахунок через функцію самого додатку надіслати контрагенту на пошту, то файл відправляється без формату – нерозпізнаним файлом. Для його відкриття вручну доведеться додати розширення *.pdf.

І окремо зазначимо, про продаж валюти. Курс реально вигідний і в Fairo двічі на тиждень додатково обіцяють щасливі години з найвигіднішим курсом. Та акцію тільки запустили і потрібно пізніше перевірити наскільки це відповідає дійсності.

Висновки

Додаток зручний та функціональний. Виставлення рахунків, продаж валюти (реально вигідний курс), автоматична звітність. Але поки ще сирий. Тим паче після рекламної обіцянки в “Бізнес-рахунок за хвилини”. В реальності – за години. Ну і рекламне гасло “Звітність без стресу” працює очевидно лише для рахунків Райфу. Інші банки – то вже як пощастить.

Тож хіба ви хочете перейти на обслуговування в Райффайзен – недоліків ви не помітите. Інакше це не має сенсу. До всього, навіть з рахунком в Райф, це не повноцінний банк. Проходити відеоверифікацію з цифровим підписом аби на виході отримати ліміт по картці в 25 тисяч? Гарним продуктом буде Fairo, але через рік.

Принагідно зазначимо, що бонусні 300 гривень за реєстрацію ми так і не отримали, хоча і обіцяли без будь-яких умов. Так розуміємо, це через формально не завершену реєстрацію і втручання оператора для розблокування процесу після відеоверифікації. Та вже наступного дня після написання цього огляду і користування додатком прийшло повідомлення про завершення відеовиклику, а ще пізніше прохання завершити реєстрацію для отримання 300 гривень. Здається, це ще раз підтверджує тезис заголовку: прекрасний задум з поки сирим виконанням.

Оновлено: виявляється, цей бонус нараховується через 2 тижні після реєстрації. Тож поки перевірити факт цього не можемо. 

Але це ще не все. Fairo вирішив заохотити користувачів і надіслав пропозицію, згідно якого при створенні першого рахунку на 100 гривень і обрання контрагентом саму компанію Fairo –  компанія цей рахунок і оплатить. Тобто можна отримати бонус 100 гривень за тестування функції. Як можна вже здогадатися, ми так і зробили, але гроші не отримали. А ще виявили вищевказаний баг – Якщо створений рахунок через функцію самого додатку надіслати контрагенту на пошту, то файл відправляється без формату – нерозпізнаним файлом. Для його відкриття вручну доведеться додати розширення *.pdf.

Позиція команди Fairo, отримана редакцією після публікації огляду

Fairo — стартап проєкт, і ми завжди вдячні за зворотний зв’язок, бо він допомагає зробити застосунок кращим.

Наша технічна команда вже взяла до уваги всі зауваження з матеріалу. Будемо працювати над тим, аби якомога скоріше виправити ці неточності у роботі Fairo. Але хотіли б одразу проконсультувати з приводу деяких технічних проблем, які описуються у матеріалі. Сподіваємося, що читачам ця інформація також стане у пригоді:) 

Щодо нашої бонусної системи:

— 300 бонусних гривень нараховуються протягом 14 днів з моменту відкриття бізнес-рахунку;

— 100 бонусних гривень за тестування нової функції нараховуються протягом 10 днів; 

Тому всі кошти надійдуть на рахунок:) 

Нам шкода, що редакції не вдалося протестувати сплату податків у Fairo. Кнопка подачі звітності активізується в момент щоквартальної подачі. Наступний раз ви зможете протестувати цю функцію вже з 1 жовтня поточного року:)

Хотіли б також зазначити з приводу ліміту у 25 тисяч гривень на покупки та зняття готівки карткою. Їх можна змінити у налаштуваннях застосунку до 250 000 для покупок та 100 000 для зняття. 

Всі, хто зіштовхнувся з певними технічними складнощами у роботі Fairo, можуть звернутися до технічної команди. Наші спеціалісти зі свого боку намагатимуться якомога швидше відреагувати та вирішити вашу проблему.