fbpx
КОШТ

“Не кричіть на мене!”: почали діяти нові правила для колекторів

Жодних нічних дзвінків, контакту з сусідами, анонімних дзвінків чи погроз: набув чинності закон 1349-IX, який регулює роботу колекторських компаній і встановлює вимоги до їх етичної поведінки зі стягнення боргів. А також відповідальність як кредиторів, так і колекторів, при порушенні нових правил.

Відповідний законопроект Верховна рада ухвалила в березні. Частина його норм набула чинності ще в квітні, але основні зміни почали діяти 14 липня.

Закон, перш за все, запровадив чіткі правила поведінки як для кредиторів, так і для колекторів під час врегулювання проблемної заборгованості:

  • дотримуватися етичної поведінки з боржником;
  • інформувати його у разі залучення колекторської компанії або відступлення права вимоги новому кредитору;
  • укладати договори лише з компаніями, включеними до реєстру колекторських компаній, який веде НБУ;
  • контролювати дії залучених колекторських компаній. За недотримання цих вимог передбачені штрафи.

Що забороняється колекторам

  • взаємодія з боржником з 20:00 до 09:00 в будь-який день і у святкові, вихідні або неробочі дні – повністю. Заборонені, в тому числі дзвінки, зустрічі, повідомлення та інші форми взаємодії;
  • взаємодіяти з боржником понад два рази на добу;
  • застосовувати автодозвон понад 30 хвилин на добу;
  • заборонено передавати інформацію про борг боржника і його особисті дані третім особам, вимагати від родичів і знайомих взяти на себе борг, здійснювати дзвінки роботодавцям і сусідам. Заборонено також дзвонити контактній особі, яка заборонила колекторам і представникам кредитора з собою спілкуватися;
  • приховувати номер телефону або адресу, з якої здійснюється дзвінок або відправляється повідомлення;
  • погрожувати боржнику, шантажувати його, залякувати, шкодити майну або діловій репутації;
  • вводити боржника в оману щодо розміру заборгованості та наслідків невиконання зобов’язань.

До всього, колектори зобов’язані фіксувати кожну розмову з боржником. Ці матеріали мають зберігатися протягом трьох років. Також колектор при першій бесіді з боржником повинен представитися, назвати компанію, від імені якої діє, суму простроченої заборгованості, а також правову підставу свого звернення. При недотриманні будь-якої з цих умов боржник має повне право не спілкуватися з колектором.

Боржник також має право вимагати у колектора і кредитодавця документальні підстави звернення колекторів в паперовій формі. Ці документи повинні бути надані в семиденний термін. До цього колекторам суворо заборонено спілкуватися з боржником.

Тепер для зв’язку з боржником у колектора є тільки три способи. Телефоном – це дзвінки, відеопереговори за допомогою месенджерів, смс-повідомлення, електронні та голосові повідомлення. Особиста зустріч, місце і час якої повинні бути узгоджені. І третій спосіб – відправка поштових відправлень з позначкою “Вручити особисто” за місцем проживання або перебування чи за місцем роботи фізичної особи.

Використовувати погрози, шантаж, переслідувати, дзвонити з прихованого номера, дзвонити родичам, друзям, знайомим, колегам – категорично заборонено. По суті ніяких анонімних колекторів бути не повинно. Для цього Нацбанк створив Реєстр колекторських компаній, де вони мають зареєструватися протягом місяця.

Поділитися новиною: