З сьогоднішнього дня Monobank знизив розмір кешбеків у власному застосунку на 25%. Плата відсотків на залишок власних коштів на картах стала лише 3% річних. Також зменшено розмір миль, що нараховуються: Monobank Platinum – 11 миль за 1 000 грн у чеку, а IRON – 15 миль за 1000 грн у чеку.
Це стало наслідком зменшення компаніями Visa та Mastercard комісій, які сплачуються банкам при оплаті картками. Саме отримання цих комісій від інших банків і було основним джерелом виплати кешбеків як у Monobank, так і інших банків.
Відтак, якщо раніше кешбек для продуктів за власні кошти становив 2%, то тепер 1,5%. Категорія “Краса і медицина” раніше мала кешбек 4%, а тепер лише 3%, в категорії “Кіно” було 20%, а стало 10%.
Хто і скільки заробляє на платежах?
Сучасні POS-термінали здатні обробляти платежі буквально за кілька секунд. За цей час транзакція проходить складний шлях через системи двох або трьох фінансових посередників. У кожного є своя комісія:
Банк-еквайєр, який обслуговує платіжний термінал. Комісію цьому банку сплачує торговець (АТБ, наприклад): 1,8 – 2,5% від суми транзакції (так звані merchant fees). Більш дрібні торговці зазвичай платять більше. Найбільший постачальник POS-терміналів – ПриватБанк (близько 60% ринку за кількістю пристроїв). Інші помітні гравці: Ощадбанк, Райффайзен Банк Аваль (разом – понад 25% ринку), Альфа-Банк, Укрексімбанк, Південний.
Банк-емітент, який обслуговує платіжні карти. Його комісія – від 1,4 до 2,2% (так звана interchange, залежить від класу і типу карти). Платить – банк еквайєр. Еквайєром і емітентом може бути один банк, тоді комісії не виникає.
Для прикладу, при merchant fees в 2% і interchange 1,4%, банк отримує 0,6% доходу від кожної безготівкової операції.
Платіжні системи, пов’язують між собою еквайєрів і емітентів. Mastercard і Visa також заробляють на “безналу”: платіжні системи беруть комісію і з еквайра, і з емітента, сукупно – близько 0,3% від обсягу операції.
І саме комісію interchange знизили p 26 листопада і вона тепер становить не більше 1,2%. І це зниження продовжиться: з 1 липня 2022 року – до рівня не більше 1,00%, а з 1 липня 2023 року – до рівня не більше 0,9%.
Про зниження комісій публічно першими заявили в Monobank, але це очікує і клієнтів інших банків.
“Під тиском деяких великих торгових мереж, низки народних депутатів та Національної ради реформ України платіжні системи Visa та MasterCard були змушені погодитися на поступове зниження банківських комісій”, – написав раніше співзасновник Monobank Олег Гороховський та додав, що у банку немає можливості зберегти поточні умови програми лояльності.