fbpx
КОШТ

Мінфін хоче змінити оподаткування ФОП, але в реальності це займе роки

Національна стратегія передбачає перегляд спрощеної системи оподаткування і зміну системи оподаткування фізичних осіб-підприємців. Про це йдеться у звіті Міністерства фінансів “Про стан виконання національної стратегії доходів до 2030 року у 2024 році”.

Згідно зі звітом, реформа спрощеної системи оподаткування запланована через рік після виконання заходів визначених підрозділом 4.2.3(b) Стратегії.

Цей підрозділ сформульований наступним чином: “Впровадження заходів, спрямованих на безпеку використання даних та доступ до інформації про обсяг та обіг коштів платників податків на їх рахунках у банках. Розробка концепції та політики безпеки використання податковими органами (персоніфікованої) деперсоніфікованої інформації про платників податків”.

Станом на 2024 році цей пункт стратегії поки що не виконаний.

Потенційні зміни спрощеної системи оподаткування

Зміни зачеплять всі групи підприємців, хоча і в дещо різній мірі:

  • З першої групи виключать високомаржинальний бізнес і приберуть фіксовані податки – застосовуватиметься виключно податок з фактично отриманого доходу
  • Планується об’єднання другої і третьої групи ФОП із запровадженням диференційованих ставок податків. Ця шкала передбачатиме мінімальну ставку в розмірі 3 % для торгівельної діяльності та міститиме градацію ставок до 17 % для низки послуг
  • Для ФОП 4 групи розширять базу оподаткування

Водночас для юридичних осіб поступово заборонять перебування на спрощеній системі оподаткування. До цього прийдуть за 3 роки перехідного періоду, протягом яких ставки єдиного податку для юридичних осіб 3 групи будуть поступово збільшуватися до розміру звичайної ставки податку на прибуток (нині 18%).

Для юридичних осіб-виробників сільськогосподарської продукції ставки єдиного податку протягом трьох років будуть переглянуті в бік збільшення до розміру еквівалентного загальному значенню ставки податку на прибуток.

Коли очікувати зміни спрощеної системи оподаткування

Після публічного поширення інформації про заплановану зміну системи оподаткування у Міністерстві фінансів вже заявили, що наразі такі питання не розглядаються.

“Законодавчі зміни щодо елементів спрощеної системи оподаткування почнуть опрацьовуватися тільки після того, як буде виконано передумови для такої реформи, – не раніше року наступного за тим, в якому будуть вважатися виконаними заходи щодо безпеки використання даних і доступу до інформації про обсяг та обіг коштів платників податків на їх рахунках у банках”, – йдеться у заяві Мінфіну.

Тобто при виконанні базової умови у 2025 році, лише у 2026 році почнуть напрацьовувати зміни законодавчої бази. Цей процес передбачає також публічне обговорення з усіма зацікавленими сторонами (влада, бізнес, тощо).

Лише після дискусії і напрацювання законопроєкт про зміну спрощеної системи оподаткування можуть винести в парламент.

Тобто щонайменше через рік почнуть обговорювати законодавчі зміни, що на практиці займає пів року щонайменше, а то й рік. Лише після цього законопроєкт винесуть в парламент.

Водночас розгляд в парламенті також займає щонайменше пів року для пріоритетних законопроєктів. Розгляд політично небезпечних законопроєктів взагалі може займати рік і більше. Зміна спрощеної системи оподаткування відноситься до таких законопроєктів, оскільки ФОП є ключовою соціально-економічною групою в країні.

Для прикладу, заступник голови Податкового комітету Ярослав Железняк вже повідомив, що податковий Комітет ВР ніколи не пропустить підвищення податків для ФОПів.

“Не знаю, хто там в Уряді вирішив що хоче піднімати податки на ФОПів до 18%… думаю це несерйозно. Але скажу, що нуль на це шансів! Наш податковий Комітет це ніколи не пропустить. Не тільки я, але і, переконаний, колеги з Слуги ніколи не проголосують”, — написав Железняк.

Тобто після реєстрації в парламенті, законопроєкт має пройти розгляд у комітетах та голосування в першому читанні.

Якщо в першому читанні його підтримають, до другого читання в законопроєкт депутати мають право внести власні правки, які також мають розглянутися у профільному комітеті Верховної ради. Вже потім із рекомендаціями комітету законопроєкт винесуть на голосування в другому читанні та в цілому.

Якщо в другому читанні та в цілому законопроєкт підтримають, то його має підписати президент і лише потім він набуде чинності.

Відтак, в реальності податкові зміни для спрощеної системи оподаткування запровадять мінімум через 3 роки, якщо не буде зміни курсу.


Також за темою:

Поділитися новиною: