Чому падає гривня – пояснення Національного банку

Національний банк України вважає головною причиною падіння курсу національної валюти у січні психологічний чинник, пов’язаний із ризиками посилення військових дій в протистоянні з Росією.

Про це заступник голови Нацбанку Юрій Гелетій сказав в коментарі Економічній правді.

“Відбулося посилення попиту на іноземну валюту з боку нерезидентів на валютному ринку України. Зокрема, нерезиденти-інвестори в ОВДП продали з початку року облігацій на загальну суму більш ніж 5 млрд грн та купили іноземної валюти на суму $264 млн. Такий обсяг додаткового попиту мав певні наслідки для ситуації на внутрішньому валютному ринку, оскільки був поєднаний з дією окремих сезонних чинників. Зокрема, певний вплив на загальну ринкову кон’юнктуру мали традиційно активні бюджетні видатки у грудні. Крім того, традиційно у січні спостерігається певне зменшення продажу валюти підприємствами АПК. Натомість, обсяги продажу валюти з боку іншої провідної експортної галузі – гірничо-металургійної – лишаються на високих рівнях і наразі не демонструють ознак до зменшення”, — пояснили в НБУ.

В Нацбанку вважають, що валютний ринок України має за собою надійне макроекономічне підґрунтя, а також є значно стійкішим до шоків. Гелетій додав, що НБУ суворо дотримується принципів гнучкого курсоутворення із згладжуванням за потреби надмірних курсових коливань.

За його словами, Нацбанк активно згладжує падіння гривні, продаючи валюту на міжбанку.

«Тобто Національний банк впливає не на напрям зміни курсу, а на швидкість такої зміни», — заявили в Нацбанку.


“Наявний обсяг валютних резервів (понад $30 млрд) дозволяє Національному банку, за потреби, продовжувати активно діяти на валютному ринку в послідовний та передбачуваний спосіб для нівелювання тимчасових сплесків. У разі, якщо ситуативні чинники посилюватимуть загрозу для забезпечення стабільності грошової одиниці України та/або фінансової стабільності в більш тривалій перспективі, Нацбанк готовий оперативно вжити додаткових заходів, спрямованих на стабілізацію ринку, із застосуванням комплексу передбачених законодавством монетарних інструментів”, — заявив Гелетій.


Нагадаємо, що минулого тижня курс гривні до долара на міжбанку вперше з квітня минулого року перетнув позначку 28 грн/$. З початку року станом на ранок 18 січня Нацбанк продав на ринку $581 млн.