БРСМ та МОТТО: розповідаємо, чому потрібно ігнорувати ці АЗС та де пальне краще

Мережа автозаправок “БРСМ-нафта” використовує хімічні речовини для штучного підняття октанового числа бензину А-92 і потім продає його під виглядом А-95. А ще пальне цієї мережі має багаторазове перевищення показників сірки у своєму складі, до слова, як і деякі інші мережі: “Мotto” та “Брент Ойл”. Чому так і які наслідки для авто – розповідає в матеріалі редакція видання “Кошт”.


В Україні часто нарікають на якість пального – так звану “бодягу”, яка, звісно ж, виробляється нелегально на міні-нафтопереробних заводах та нафтобазах. Зазвичай, поширена думка, що для захисту від такого пального потрібно просто заправлятися на брендованих мережах та уникати всіляких кіосків з бензоколонкою. Але це не так. Підтверджують це аналітики консалтингової групи “А-95” та експерти Інституту споживчих експертиз, поки держава звинувачує з рекламних площин самих громадян і підтримці сірих АЗС.

 

І їхні нарікання, перш за все, лунають на адресу мереж “БРСМ-нафта” та Motto. Частково SunOil та “Брент Ойл”

Головне обвинувачення: використання октанопідвищувальних компонентів. Зокрема, їх використовують для перетворення бензину марки А-92 на А-95. Найбільш критичний з цих компонентів – монометиланілін (ММА), який заборонений для додавання в пальне як в Україні, так і в США та Європі.

У 2020 році в Україну ввезли з-за кордону  3,3 тисяч тон 1% ММА. Цей обсяг дозволяє перетворити в А-95 більше 300 тисяч тон бензину А-92 – 15% від всього споживання в Україні. Найбільшим імпортером цієї речовини виступала компанія “Катма Груп” і вона ж основний постачальник палива в мережу “БРСМ-нафта”.

До всього, як зазначають аналітики консалтингової групи “А-95”, у  2020 році група компаній “БРСМ” купувала за кордоном та на внутрішньому ринку бензин А-92, дизельне пальне та газ. Але жодного літру бензину марки А-95, який продається кількох видів в їх мережі. Де мережа “БРСМ” брала А-95 брала для продажу на своїх АЗС? Відповідь вище – це модифікований бензин А-92.

Також великим імпортером ММА в країну є харківська компанія “Пром хім” серед клієнтів якої найбільший в країні міні нафто-переробний завод в місті Мерефа Харківської області. І саме цей завод є постачальником пального на мережу АЗС “Motto”.

Це лише монометиланілін (ММА). А є ж ще метил-трет-бутиловий ефір, метанол, толуол і так далі. Всі ці компоненти окремо при імпорті в країну обкладають акцизним збором як і для бензину. Втім, суміші під виглядом розчинників для лакофарбової промисловості не підпадають під цей акциз при ввезенні в Україну – саме за рахунок цього виходить економія і можливість зниження ціна на АЗС.

І що характерно, у 2021 році імпорт в країну всіх цих октанопідвищувальних компонентів збільшився в два рази, в порівнянні з 2020 роком.

Що в мережах “БРСМ” та “Motto” точно щось не так з якістю пального підтверджують контрольні закупки та подальший лабораторний аналіз Інститутом споживчих експертиз. Для прикладу, червневе дослідження дизелю серед 13 мереж АЗС  показало перевищення вмісту сірки в пальному мережі “БРСМ-нафта” в сім разів від нормативів. А в мережі “Motto” перевищення вмісту сірки взагалі в 64 рази від нормативів (647 мг/кг). До слова, цей же аналіз показав перевищення вмісту сірки в мережах “Брент Ойл” в 20 разів, у “Marshall” – незначне перевищення на 3 одиниці (13 мг/кг)


“Така концентрація неминуче призведе до поспішної смерті двигуна, не говорячи вже про вихлоп, через який оксид буде потрапляти на вулиці міст”, – говорять в Інституті споживчих експертиз.


В травні Інститут споживчих експертиз досліджував бензин А-95. Традиційно аутсайдерами виступили “БРСМ-Нафта”, “Мotto” та “Sun Oil”. У них виявили недолік октану – по 92,8 од;  94,2 од та 94 од. відповідно.  Крім цього, вміст сірки було перевищено більш ніж у півтора рази в зразках “Sun Oil”. Бензолу – півторараразове перевищення в “Sun Oil” та більш ніж дворазове – у “Мotto”. Аміни – забороненої для використання в пальному токсичної речовини як в Україні, так і в Європі та США – виявили в зразку “Sun Oil”.

Квітневе дослідження Інституту споживчих експертиз стосувалося бензину А-92. Воно показало перевищення норм вмісту сірки і бензолу в зразках мереж “SunOil” і “Мotto”, а в паливі від “БРСМ” та “SunOil” виявили сліди амінів.

А що з газом?

Загалом автомобілісти звикли до поганого бензину як явища, чого не скажеш про автогаз. Технічно його значно складніше і небезпечніше бодяжити. Але мережа АЗС “БРСМ” спробує. В травні червні для мережі почали завозити в країну  бутан-бутиленову фракцію (ББФ) – подібної до зрідженого газу нафтохімічної сировини. Фактично – це побічні продукти при переробці нафти.

Постачають цю речовину на нафтопереробну базу групи компаній “БРСМ”, де є технічна можливість змішувати її з газом задля зниження його собівартості й підвищення прибутку від продажів. У той же час побічним ефектом такого змішування є втрата якості газу через високу корозійність ББФ і підвищеного показника залишку, що не випаровується.

Як наслідок, страждатимуть редуктори, газові фільтри і форсунки. Залишок, що не випаровується, після нагрівання газу в редукторі випадає в осад у вигляді маслянистої рідини, що негативно позначається на точності роботи газових форсунок, блокує роботу клапанів в редукторі і знижує пропускну здатність газових фільтрів.

Як бути в цій ситуації?

Для прикладу, довіритися тому ж Інституту споживчих експертиз. В ході його дослідження з’ясувалося, що зразки дизельного палива ОККО, WOG, KLO і Prime відповідали всім нормативам і мали “запас міцності” за якістю. Тоді як реалізований товар на станціях Avantage 7, Shell, ANP, Sun Oil і Mango відповідає всім вимогам ДСТУ, але без “запасу”.

При дослідженні якості А-95 знову значно кращі характеристики від стандартів мали ОККО, SHELL, KLO (пальне українського виробництва SHEBEL), PARALLEL та Prime. Мережі Avantage 7, Фактор та “Укрнафта” мали А-95 згідно всіх стандартів, але без запасу по характеристикам. Зазначимо, що в мережі WOG зразки в цьому дослідженні не бралися.

Стосовно ж А-92, що тут експерти відзначили бензин в мережах WOG, ОККО, KLO та Amic які навіть мають запас за деякими характеристиками. Зазначимо, що в мережі Shell зразки в цьому дослідженні не бралися.


Читайте також:

Сервіси з інформацією про наявність палива на АЗС

Посилання на Telegram-канали та боти, SMS-сервіси, онлайн-карти та мобільні застосунки iOS і Android для пошуку та моніторингу наявності пального