Безоплатне лікування безпліддя: про державну допомогу
Що необхідно для отримання лікування безпліддя, які послуги є безкоштовними та як їх отримати.
У 2023 році, за даними ВООЗ, кожна шоста жінка у світі страждає від безпліддя. Для українок Національна служба здоров’я України пропонує спеціальну програму лікування безпліддя методами допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) за бюджетні кошти. Як скористатись програмою та що вона передбачає читайте далі.
Пояснення НСЗУ про пакети послуг для лікування безпліддя та їх отримання
Національна служба здоров’я України (НСЗУ) щорічно замовляє допомогу для жінок, які не можуть завагітніти. Безкоштовний пакет послуг для лікування безпліддя методами ДРТ передбачає лише першу спробу запліднення, всі наступні спроби доведеться сплачувати за власні гроші.
Таку допомогу від НСЗУ можуть отримати жінки віком від 19 до 40 років, які відповідають всім показанням для ДРТ. Одними з основних показань для проведення лікування безпліддя є:
- безплідність трубного походження нормогонадотропна: відсутність або повна непрохідність обох маткових труб;
- сурогатне материнство, якщо у хворої безплідність маткового походження, пов’язана з відсутністю матки, аномаліями розвитку матки, синехіями у порожнині матки.
Також, всі необхідні ліки повністю забезпечує НСЗУ. Однак ця програма не покриває необхідні аналізи для подання заявки на участь та аналізи під час проведення лікування. Державний заклад та спосіб лікування обирає спеціальна комісія МОЗ, в залежності від показників пацієнтки.
Які послуги передбачає безкоштовне лікування безпліддя
- Екстракорпоральне запліднення з перенесенням ембріонів (ЕКЗ з ПЕ), яке включає:
- контрольовану стимуляцію суперовуляції яєчників (КССЯ);
- моніторинг розвитку фолікулів та ендометрію;
- пункцію фолікулів під ультразвуковим контролем;
- інсемінацію ооцитів і культивування ембріонів in vitro;
- Ембріотрансфер;
- підтримку лютеїнової фази стимульованого менструального циклу.
- Ін’єкція одного спермія в цитоплазму ооцита (ІКСІ).
- Отримання сперміїв: мікрохірургічна аспірація сперміїв з придатка яєчка (МЕЗА); черезшкірна аспірація сперміїв з придатка яєчка (ПЕЗА); аспірація сперміїв з тканини яєчка (ТЕЗА); екстракція сперміїв з тканини яєчка (ТЕЗЕ).
- Перенесення гамет, зигот та ембріонів у фалопієви труби.
- Внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ).
- Донація гамет та ембріонів.
- Кріоконсервація сперми, ооцитів, ембріонів та біологічного матеріалу, отриманого з яєчка або його придатка, оваріальної ткан.
Детальніше про пакет послуг для лікування безпліддя читайте за посиланням.
Як отримати безкоштовне лікування безпліддя
Для отримання безоплатного лікування безпліддя, жінка має пройти медико-генетичного обстеження з обов’язковим визначенням каріотипу жінки, донора сперми та ооцитів. Це можна зробити в будь-якій лікарні (приватні або державній) за місцем проживання. Після необхідно зібрати такий перелік документів:
- Виписка з медичної карти амбулаторного/стаціонарного хворого (форма 027/о);
- Висновок лікаря-генетика про результати медико-генетичного обстеження з обов’язковим визначенням каріотипу жінки, якій проводитиметься лікування методом ДРТ, і донора сперми та ооцитів.
З повним переліком обстежень та документів необхідно звернутись до комісії місцевого департаменту/управління охорони здоров’я. Адреси та контактні дані регіональних департаментів знайдете за посиланням.
Після розгляду документів, комісія ДОЗ/УОЗ направить документи з висновками до комісії Міністерства охорони здоров’я. Вона ж і приймає рішення щодо подальшого лікування в одному з державних закладів. Після рішення комісії МОЗ, жінці, яка подавала документи, надішлють лист про висновок комісії та відповідне направлення на лікування.
Де можна отримати безоплатне лікування безпліддя
Поки що, безоплатне лікування безплідності методами ДРТ проводять лише три медзаклади в Україні:
- Клініка репродуктивних технологій НУОЗ України імені П. Л. Шупика (м. Київ).
- Державний заклад “Прикарпатський центр репродукції людини” МОЗ України (м. Івано-Франківськ).
- Державний заклад “Український медичний центр акушерства, гінекології та репродуктології Міністерства охорони здоров’я України” (м. Харків).
Читайте також:
Comments are closed.